statystyki

Sprawdzą, czy Trump popełnił przestępstwo

autor: Michał Potocki, Radosław Korzycki26.09.2019, 07:33
Donald Trump

Donald Trumpźródło: PAP
autor zdjęcia: JUSTIN LANE

Prezydent USA odtajnił stenogram rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim. Nie potwierdza on głównego zarzutu, czyli nadużycia władzy. Zapisów może być jednak więcej.

W nocy z wtorku na środę polskiego czasu przewodnicząca Izby Reprezentantów, demokratka Nancy Pelosi, oświadczyła, że czas rozpocząć procedurę im peachmentu, czyli odsunięcia od władzy głowy państwa. Sześć kongresowych komisji, w tym przede wszystkim zarządzana przez Jerry’ego Nadlera komisja sprawiedliwości oraz komisja ds. wywiadu pod przewodnictwem Adama Schiffa, zacznie badać różne aspekty prezydentury Donalda Trumpa pod kątem tego, czy nie doszło do przestępstwa nadużycia władzy.

Demokraci długo zwlekali z tym krokiem, a sama Nancy Pelosi była mu przeciwna. Uważała, że może to zaszkodzić centrowym parlamentarzystom partii z okręgów, w których prezydent jest względnie popularny. Przeważyła sprawa jego rozmowy telefonicznej z 25 lipca z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podczas której Trump miał przekroczyć uprawnienia, żądając haków na swojego rywala w przyszłorocznych wyborach, Joego Bidena, i jego syna Huntera. Od tego, czy je otrzyma, miała zostać uzależniona pomoc dla Kijowa.

Zmianę nastawienia Pelosi poparli jej partyjni koledzy. „Jeśli oskarżenia są prawdziwe, doszło do przestępstwa, a tym samym jest powód do impeachmentu. Apelujemy, by nasi koledzy z odpowiednich komisji Izby Reprezentantów zaczęli wzywać świadków i przesłuchiwać ich pod przysięgą, by ustalić prawdę i bronić naszego bezpieczeństwa narodowego” – napisała siódemka demokratycznych kongresmenów we wspólnym oświadczeniu.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie