statystyki

Zełenski spotka się z Trumpem. Kijów w centrum amerykańskiej kampanii

autor: Michał Potocki, Radosław Korzycki24.09.2019, 07:25; Aktualizacja: 24.09.2019, 09:06
Zainteresowanie amerykańskich mediów wizytą Wołodymyra Zełenskiego w Nowym Jorku będzie znacznie większe niż zazwyczaj.

Zainteresowanie amerykańskich mediów wizytą Wołodymyra Zełenskiego w Nowym Jorku będzie znacznie większe niż zazwyczaj.źródło: ShutterStock

Zainteresowanie amerykańskich mediów wizytą Wołodymyra Zełenskiego w Nowym Jorku będzie znacznie większe niż zazwyczaj.

Po zeszłotygodniowych doniesieniach, że w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Donald Trump mógł popełnić przestępstwo nadużycia władzy, i apelach demokratów o wszczęcie śledztwa w tej sprawie gospodarz Białego Domu potwierdził w niedzielę, że tematem konwersacji były związki byłego wiceprezydenta Joe’go Bidena z Ukrainą.

– Rozmawialiśmy głównie o korupcji, całej, jaka ma miejsce, i o tym, że nie chcemy, by tacy ludzie jak Biden czy jego syn dokładali się do tego, organizując kolejną korupcję na Ukrainie – tłumaczył chaotycznie prezydent reporterom przed swoją podróżą do Teksasu. Tymczasem opozycja zarzuca mu, że niezgodnie z prawem naciskał na zagranicznego przywódcę, by pomógł mu w szukaniu haków na politycznego oponenta. Biden jest obecnie faworytem w walce o demokratyczną nominację w wyborach prezydenckich 2020 r., co więcej, sondaże dają mu od dziewięciu do 12 pkt przewagi w ewentualnym starciu z samym Trumpem.

Dziennik „Wall Street Journal” napisał w weekend, że 25 lipca w czasie wspomnianej rozmowy między prezydentami Amerykanin miał co najmniej osiem razy wymuszać na ukraińskim partnerze rozpoczęcie śledztwa w sprawie Bidenów, kazać mu podjąć w tej sprawie współpracę z jego emisariuszem w osobie prawnika Rudy’ego Giulianiego oraz uzależniać od tego amerykańską pomoc. Z przedstawicielami Kijowa spotkał się także zięć Trumpa i jego doradca Jared Kushner.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie