statystyki

Zełenski spotka się z Trumpem. Kijów w centrum amerykańskiej kampanii

autor: Michał Potocki, Radosław Korzycki24.09.2019, 07:25; Aktualizacja: 24.09.2019, 09:06
Zainteresowanie amerykańskich mediów wizytą Wołodymyra Zełenskiego w Nowym Jorku będzie znacznie większe niż zazwyczaj.

Zainteresowanie amerykańskich mediów wizytą Wołodymyra Zełenskiego w Nowym Jorku będzie znacznie większe niż zazwyczaj.źródło: ShutterStock

Zainteresowanie amerykańskich mediów wizytą Wołodymyra Zełenskiego w Nowym Jorku będzie znacznie większe niż zazwyczaj.

Po zeszłotygodniowych doniesieniach, że w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Donald Trump mógł popełnić przestępstwo nadużycia władzy, i apelach demokratów o wszczęcie śledztwa w tej sprawie gospodarz Białego Domu potwierdził w niedzielę, że tematem konwersacji były związki byłego wiceprezydenta Joe’go Bidena z Ukrainą.

– Rozmawialiśmy głównie o korupcji, całej, jaka ma miejsce, i o tym, że nie chcemy, by tacy ludzie jak Biden czy jego syn dokładali się do tego, organizując kolejną korupcję na Ukrainie – tłumaczył chaotycznie prezydent reporterom przed swoją podróżą do Teksasu. Tymczasem opozycja zarzuca mu, że niezgodnie z prawem naciskał na zagranicznego przywódcę, by pomógł mu w szukaniu haków na politycznego oponenta. Biden jest obecnie faworytem w walce o demokratyczną nominację w wyborach prezydenckich 2020 r., co więcej, sondaże dają mu od dziewięciu do 12 pkt przewagi w ewentualnym starciu z samym Trumpem.

Dziennik „Wall Street Journal” napisał w weekend, że 25 lipca w czasie wspomnianej rozmowy między prezydentami Amerykanin miał co najmniej osiem razy wymuszać na ukraińskim partnerze rozpoczęcie śledztwa w sprawie Bidenów, kazać mu podjąć w tej sprawie współpracę z jego emisariuszem w osobie prawnika Rudy’ego Giulianiego oraz uzależniać od tego amerykańską pomoc. Z przedstawicielami Kijowa spotkał się także zięć Trumpa i jego doradca Jared Kushner.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie