statystyki

Państwo znów winne mniej niż bilion

autor: Rafał Hirsch16.09.2019, 09:09; Aktualizacja: 16.09.2019, 09:09
W czasie całej kadencji urósł o 120 mld złotych.

W czasie całej kadencji urósł o 120 mld złotych.źródło: ShutterStock

W czasie całej kadencji urósł o 120 mld złotych.

W II kwartale zadłużenie państwa powróciło poniżej granicy biliona złotych – zmalało o ponad 7 mld do 998 mld zł. Ale można oczekiwać, że w III kwartale ponownie urośnie, chociaż wiemy, że w lipcu dług Skarbu Państwa zmalał o 1,8 mld zł – podał to już oficjalnie resort finansów. Za wzrost długu w sierpniu i wrześniu odpowiedzialna będzie głównie sytuacja na rynku walutowym, czyli osłabienie złotego. Na koniec czerwca Polska miała w przeliczeniu na złote 212,8 mld zł długu w euro, 48,6 mld w dolarach, 8,9 mld w jenach, 1,9 mld we frankach i 1,62 mld w chińskim juanie. Dług w juanie został 26 sierpnia wykupiony, ale w pozostałych przypadkach osłabienie złotego spowodowało wzrost zobowiązań. Tylko z tego tytułu zwiększył się on o blisko 3,5 mld zł.

Do tego trzeba dodać sprzedaż obligacji detalicznych. W sierpniu była ona rekordowa i sięgnęła 1,75 mld zł. W tym samym miesiącu zapadały jednak wyemitowane wcześniej obligacje za ponad 750 mln, więc netto rząd zwiększył zadłużenie w obligacjach detalicznych o 997 mln zł. Zapewne wynik sprzedaży we wrześniu nie będzie gorszy, bo popularność obligacji detalicznych rośnie z miesiąca na miesiąc. Dodatkowo 1 sierpnia odbyła się też emisja specjalnych obligacj i o wartości 350 mln zł dla publicznego radia i TVP, która stanowiła „rekompensatę z tytułu utraconych opłat abonamentowych” i również powiększyła zadłużenie kraju .


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie