statystyki

Państwo znów winne mniej niż bilion

autor: Rafał Hirsch16.09.2019, 09:09; Aktualizacja: 16.09.2019, 09:09
W czasie całej kadencji urósł o 120 mld złotych.

W czasie całej kadencji urósł o 120 mld złotych.źródło: ShutterStock

W czasie całej kadencji urósł o 120 mld złotych.

W II kwartale zadłużenie państwa powróciło poniżej granicy biliona złotych – zmalało o ponad 7 mld do 998 mld zł. Ale można oczekiwać, że w III kwartale ponownie urośnie, chociaż wiemy, że w lipcu dług Skarbu Państwa zmalał o 1,8 mld zł – podał to już oficjalnie resort finansów. Za wzrost długu w sierpniu i wrześniu odpowiedzialna będzie głównie sytuacja na rynku walutowym, czyli osłabienie złotego. Na koniec czerwca Polska miała w przeliczeniu na złote 212,8 mld zł długu w euro, 48,6 mld w dolarach, 8,9 mld w jenach, 1,9 mld we frankach i 1,62 mld w chińskim juanie. Dług w juanie został 26 sierpnia wykupiony, ale w pozostałych przypadkach osłabienie złotego spowodowało wzrost zobowiązań. Tylko z tego tytułu zwiększył się on o blisko 3,5 mld zł.

Do tego trzeba dodać sprzedaż obligacji detalicznych. W sierpniu była ona rekordowa i sięgnęła 1,75 mld zł. W tym samym miesiącu zapadały jednak wyemitowane wcześniej obligacje za ponad 750 mln, więc netto rząd zwiększył zadłużenie w obligacjach detalicznych o 997 mln zł. Zapewne wynik sprzedaży we wrześniu nie będzie gorszy, bo popularność obligacji detalicznych rośnie z miesiąca na miesiąc. Dodatkowo 1 sierpnia odbyła się też emisja specjalnych obligacj i o wartości 350 mln zł dla publicznego radia i TVP, która stanowiła „rekompensatę z tytułu utraconych opłat abonamentowych” i również powiększyła zadłużenie kraju .


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie