statystyki

Nieudana fuzja giełd. Hongkong nie przejmie Londynu

autor: Rafał Hirsch16.09.2019, 08:00; Aktualizacja: 16.09.2019, 08:46
Gotowość do zablokowania „dealu” sugerował rząd w Londynie.

Gotowość do zablokowania „dealu” sugerował rząd w Londynie.źródło: ShutterStock

Rada London Stock Exchange w Londynie jednogłośnie odrzuciła propozycję przejęcia ze strony Hongkongu

Taka decyzja nikogo nie zaskoczyła. Odkąd oferta się pojawiła, analitycy rynkowi wskazywali na dwie duże przeszkody, które uniemożliwią fuzję.

Po pierwsze, Hongkong jako warunek przejęcia stawiał odstąpienie przez LSE od próby przejęcia firmy Refinitiv, zajmującej się usługami opartymi na zasobach danych finansowych (Refinitiv to dawna część Thomson Reuters). Londyn musiałby więc przy okazji fuzji całkowicie zmieniać swoje plany rozwojowe. Po drugie, przeszkodą były kwestie polityczne. Londyńska giełda zasugerowała to Azjatom, choć nie wprost. LSE w swoim liście napisała, że trudno określić wartość akcji, którymi giełda w Hongkongu chciała zapłacić za rynek brytyjski. A trudność ta wynika właśnie z obecnej sytuacji politycznej w Hongkongu.

Wcześniej gotowość do zablokowania „dealu” sugerował rząd w Londynie. Jego rzecznik wskazywał, że London Stock Exchange to krytyczna część systemu finansowego Wielkiej Brytanii. LSE jest bowiem nie tylko właścicielem parkietu giełdowego, ale też firmy LCH Ltd – największej na świecie izby rozliczeniowej działającej na globalnym rynku międzybankowym.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie