statystyki

Trump wyrzucił doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego: Dymisja Johna Boltona

autor: Radosław Korzycki12.09.2019, 09:45; Aktualizacja: 12.09.2019, 09:47
Donald Trump wyrzucił z pracy swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego. To efekt porażek prezydenta w dyplomacji.

Donald Trump wyrzucił z pracy swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego. To efekt porażek prezydenta w dyplomacji.źródło: ShutterStock

Donald Trump wyrzucił z pracy swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego. To efekt porażek prezydenta w dyplomacji.

Ogłoszone we wtorek odejście Johna Boltona nie było w Waszyngtonie zaskoczeniem. Bezpośrednią przyczyną dymisji była awantura, do jakiej miało dojść w poniedziałek między nim a prezydentem w Gabinecie Owalnym w sprawie planowanego przez Donalda Trumpa spotkania z przywódcami talibów w Camp David. Według CNN po ostrej wymianie zdań głowa państwa miała poprosić swojego doradcę o rezygnację ze stanowiska. Ale zanosiło się na to od dawna.

Polityk od dłuższego czasu miał złą prasę nawet w wąskich kręgach rządowych. – Publicznie mówi się o tym, że skłócił się z większością personelu Biura Bezpiecześntwa Narodowego. Co więcej, nie rozmawia z szefem dyplomacji Mikiem Pompeo, chociaż konsultacje należą do obowiązków obojga – mówi DGP David Mitchell z pensylwańskiego Bucknell University.

Poza tym Bolton coraz mniej chętnie bronił polityki rządu. W ostatnich dwóch tygodniach dwukrotnie odwołał zaplanowane wcześniej występy w telewizjach informacyjnych. Ale przede wszystkim Trump szukał kozła ofiarnego za serię własnych porażek dyplomatycznych, czyli eskalację napięcia z Iranem i Koreą Północną, patową sytuację w wojnie handlowej z Chinami i gniew europejskich liderów, którzy czują się zdradzeni przez Amerykę.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie