statystyki

Trump wyrzucił doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego: Dymisja Johna Boltona

autor: Radosław Korzycki12.09.2019, 09:45; Aktualizacja: 12.09.2019, 09:47
Donald Trump wyrzucił z pracy swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego. To efekt porażek prezydenta w dyplomacji.

Donald Trump wyrzucił z pracy swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego. To efekt porażek prezydenta w dyplomacji.źródło: ShutterStock

Donald Trump wyrzucił z pracy swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego. To efekt porażek prezydenta w dyplomacji.

Ogłoszone we wtorek odejście Johna Boltona nie było w Waszyngtonie zaskoczeniem. Bezpośrednią przyczyną dymisji była awantura, do jakiej miało dojść w poniedziałek między nim a prezydentem w Gabinecie Owalnym w sprawie planowanego przez Donalda Trumpa spotkania z przywódcami talibów w Camp David. Według CNN po ostrej wymianie zdań głowa państwa miała poprosić swojego doradcę o rezygnację ze stanowiska. Ale zanosiło się na to od dawna.

Polityk od dłuższego czasu miał złą prasę nawet w wąskich kręgach rządowych. – Publicznie mówi się o tym, że skłócił się z większością personelu Biura Bezpiecześntwa Narodowego. Co więcej, nie rozmawia z szefem dyplomacji Mikiem Pompeo, chociaż konsultacje należą do obowiązków obojga – mówi DGP David Mitchell z pensylwańskiego Bucknell University.

Poza tym Bolton coraz mniej chętnie bronił polityki rządu. W ostatnich dwóch tygodniach dwukrotnie odwołał zaplanowane wcześniej występy w telewizjach informacyjnych. Ale przede wszystkim Trump szukał kozła ofiarnego za serię własnych porażek dyplomatycznych, czyli eskalację napięcia z Iranem i Koreą Północną, patową sytuację w wojnie handlowej z Chinami i gniew europejskich liderów, którzy czują się zdradzeni przez Amerykę.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie