statystyki

Pieniądz coraz bardziej dostępny. Czy Narodowy Bank Polski pójdzie w ślady EBC?

autor: Łukasz Wilkowicz10.09.2019, 07:48; Aktualizacja: 10.09.2019, 07:49
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Analitycy nie spodziewają się żadnych zmian stóp przez RPPźródło: ShutterStock

Rynek spodziewa się, że Europejski Bank Centralny znów złagodzi politykę pieniężną. Będzie to miało konsekwencje także dla nas, choć Narodowy Bank Polski raczej nie pójdzie w ślady EBC.

Posiedzenia głównych organów decyzyjnych banków centralnych będą w tym tygodniu najważniejszymi wydarzeniami gospodarczymi. Kluczowy będzie czwartkowy wynik posiedzenia rady prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Na to, co zrobi bank z siedzibą we Frankfurcie, z uwagą czekają zarówno międzynarodowi inwestorzy, jak i nasi analitycy.

Dla tych ostatnich decyzje EBC są nawet ważniejsze od tego, co zdarzy się dzień wcześniej u nas. Tego dnia kończy się dwudniowe posiedzenie naszej Rady Polityki Pieniężnej. Co zrobi EBC? Duża część analityków jest przekonana, że zdecyduje się na cięcie stóp procentowych. Główna stopa EBC (dotycząca depozytów składanych we frankfurckiej instytucji przez banki komercyjne) jest już ujemna. Rynek zastanawia się, czy dojdzie do tego ogłoszenie kolejnej rundy dodruku pieniądza.

„Oczekujemy, że EBC obniży stopę depozytową o 10 punktów bazowych (setnych części procent – red.) do minus 0,5 proc. i jednocześnie wprowadzi rozwiązanie polegające na zróżnicowaniu poziomu oprocentowania, jakim obciążane są banki komercyjne przy lokowaniu środków w banku centralnym. Ponadto EBC zadecyduje o uruchomieniu kolejnej rundy programu luzowania ilościowego o miesięcznej skali skupu równej 50 mld euro. Naszym zdaniem program ten zostanie uruchomiony z początkiem 2020 r. i potrwa 18 miesięcy. Dopuszczamy również scenariusz, że EBC podejmie decyzję o złagodzeniu warunków programu TLTRO polegającym na obniżeniu oprocentowania pożyczek” – napisali w poniedziałkowym komentarzu ekonomiści Crédit Agricole Bank Polska.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie