statystyki

AfD zyskuje najwięcej, ale rządzić nie będzie

autor: Łukasz Grajewski03.09.2019, 08:01; Aktualizacja: 03.09.2019, 08:01
Tradycyjne obozy polityczne – socjaldemokracja i chadecja – wygrały regionalne wybory na wschodzie Niemiec. Oba wykluczają koalicję z Alternatywą dla Niemiec.

Tradycyjne obozy polityczne – socjaldemokracja i chadecja – wygrały regionalne wybory na wschodzie Niemiec. Oba wykluczają koalicję z Alternatywą dla Niemiec.źródło: ShutterStock

Tradycyjne obozy polityczne – socjaldemokracja i chadecja – wygrały regionalne wybory na wschodzie Niemiec. Oba wykluczają koalicję z Alternatywą dla Niemiec.

Niedzielne wybory do Landtagu, czyli regionalnych parlamentów poszczególnych krajów związkowych, mają tylko jednego klarownego zwycięzcę. Są nim sami wyborcy, którzy tłumnie udali się do urn. W Saksonii zagłosowało 66,6 proc. uprawnionych, a w Brandenburgii 61,3 proc. W obu przypadkach to kilkunastoprocentowy wzrost w stosunku do frekwencji sprzed pięciu lat.

Partie, które od niemal 30 lat rządzą w obu krajach związkowych, obroniły pierwszą pozycję. Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna w Saksonii zdobyła ponad 32 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się Alternatywa dla Niemiec (AfD) – z wynikiem 27,5 proc. W Brandenburgii zwyciężyła Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), która uzyskała 26,2 proc. głosów. I tu drugie miejsce przypadło Alternatywie dla Niemiec, na którą oddano 23,5 proc. głosów. Wygrana z ugrupowaniem, którego sukces opiera się o krytykę polityki migracyjnej kanclerz Angeli Merkel, była w obu przypadkach celem nadrzędnym chadeków i socjaldemokratów, którzy w Berlinie współtworzą rząd koalicyjny.

Jednocześnie obie partie odnotowały najsłabszy wynik od czasu zjednoczenia Niemiec. Jeszcze w latach 90. CDU w regionalnym parlamencie w Dreźnie oraz SPD w Poczdamie mogły pozwolić sobie na samodzielne rządy. Teraz, aby uzyskać parlamentarną większość, politycy będą musieli sięgnąć nie po jednego, ale po dwóch partnerów koalicyjnych.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie