statystyki

AfD zyskuje najwięcej, ale rządzić nie będzie

autor: Łukasz Grajewski03.09.2019, 08:01; Aktualizacja: 03.09.2019, 08:01
Tradycyjne obozy polityczne – socjaldemokracja i chadecja – wygrały regionalne wybory na wschodzie Niemiec. Oba wykluczają koalicję z Alternatywą dla Niemiec.

Tradycyjne obozy polityczne – socjaldemokracja i chadecja – wygrały regionalne wybory na wschodzie Niemiec. Oba wykluczają koalicję z Alternatywą dla Niemiec.źródło: ShutterStock

Tradycyjne obozy polityczne – socjaldemokracja i chadecja – wygrały regionalne wybory na wschodzie Niemiec. Oba wykluczają koalicję z Alternatywą dla Niemiec.

Niedzielne wybory do Landtagu, czyli regionalnych parlamentów poszczególnych krajów związkowych, mają tylko jednego klarownego zwycięzcę. Są nim sami wyborcy, którzy tłumnie udali się do urn. W Saksonii zagłosowało 66,6 proc. uprawnionych, a w Brandenburgii 61,3 proc. W obu przypadkach to kilkunastoprocentowy wzrost w stosunku do frekwencji sprzed pięciu lat.

Partie, które od niemal 30 lat rządzą w obu krajach związkowych, obroniły pierwszą pozycję. Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna w Saksonii zdobyła ponad 32 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się Alternatywa dla Niemiec (AfD) – z wynikiem 27,5 proc. W Brandenburgii zwyciężyła Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), która uzyskała 26,2 proc. głosów. I tu drugie miejsce przypadło Alternatywie dla Niemiec, na którą oddano 23,5 proc. głosów. Wygrana z ugrupowaniem, którego sukces opiera się o krytykę polityki migracyjnej kanclerz Angeli Merkel, była w obu przypadkach celem nadrzędnym chadeków i socjaldemokratów, którzy w Berlinie współtworzą rząd koalicyjny.

Jednocześnie obie partie odnotowały najsłabszy wynik od czasu zjednoczenia Niemiec. Jeszcze w latach 90. CDU w regionalnym parlamencie w Dreźnie oraz SPD w Poczdamie mogły pozwolić sobie na samodzielne rządy. Teraz, aby uzyskać parlamentarną większość, politycy będą musieli sięgnąć nie po jednego, ale po dwóch partnerów koalicyjnych.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie