statystyki

Rzecz o tym, jak debata w Zjednoczonym Królestwie upodabnia się do polskiej [OPINIA]

autor: Jakub Kapiszewski02.09.2019, 10:44; Aktualizacja: 02.09.2019, 10:45
Jakub Kapiszewski

Jakub Kapiszewski, fot. Wojciech Górskiźródło: DGP

Rząd robi kontrowersyjne posunięcie, które idzie w poprzek dotychczasowym obyczajom i szanowanej dotychczas praktyce. Opozycja podnosi krzyk, że łamana jest konstytucja, a demokracja zagrożona. W Polsce brzmi to znajomo, ale tym razem opis nie dotyczy sytuacji nad Wisłą, ale nad Tamizą. Chociaż tu pretekstem było majstrowanie przy władzy sądowniczej, a tam – ustawodawczej.

Każdy, kto śledził choć trochę życie polityczne Wielkiej Brytanii, wie, że tamtejszy parlament ma silniejszą pozycję niż ciała ustawodawcze po drugiej stronie kanału La Manche. Już sam fakt, że premier co tydzień osobiście stawia czoło gradobiciu poselskich pytań, nie pozostawia wątpliwości, że legislatura nad Tamizą patrzy władzy uważnie na ręce. Zresztą sam szef rządu zwraca się do zasiadających w Izbie Gmin nie inaczej niż jako „koledzy” – podkreślając w ten sposób jeszcze bardziej, że nie ma między nimi wielkiej różnicy, wszak sam premier też musi być posłem.

Teraz jednak szef brytyjskiego rządu doszedł do wniosku, że parlament o tak silnej pozycji nie jest mu chwilowo potrzebny i zdecydował o wysłaniu posłów na przymusowe wakacje. Gwoli ścisłości, nie stało się nic niezgodnego z prawem – Boris Johnson zawiesił sesję parlamentu, tak jak normalnie dzieje się to raz do roku. Tyle że: a) przerwa w pracach będzie trwała pięć tygodni, a nie kilka dni, jak zazwyczaj; b) dzieje się to na dwa miesiące przed najważniejszym wydarzeniem we współczesnej historii tego kraju, czyli brexitem.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie