statystyki

Doradca Trumpa odwiedzi Białoruś. Od 25 lat nie było w Mińsku tak ważnego amerykańskiego polityka

autor: Michał Potocki29.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 29.08.2019, 08:17

źródło: DGP

Doradca Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa John Bolton prowadzi intensywne konsultacje z sąsiadami Rosji. We wtorek i w środę był w Kijowie, a przed nim jeszcze wizyta w Mińsku. To element polityki umacniania sąsiadujących z Rosją państw i – w przypadku sojusznika Kremla, jakim jest Białoruś – zachęcania do większej asertywności.

Ukraińców Bolton starał się przekonać do zablokowania sprzedaży zaporoskich zakładów Motor Sicz. Firma Skyrizon, powiązana z siłami zbrojnymi ChRL, kupiła pakiet kontrolny Motor Siczy, ale sprawa może zostać zablokowana przez urząd antymonopolowy. Zaporoski producent silników samolotowych ma znaczenie strategiczne i po modernizacji może przyspieszyć chińskie projekty zbrojeniowe. Amerykanie uważają to za zagrożenie dla własnych interesów. Szerzej o sprawie pisaliśmy wczoraj.

Według kijowskich źródeł Bolton miał też inny cel. Prezydent Wołodymyr Zełenski stara się o zaproszenie do Białego Domu. W lipcu m.in. o tym rozmawiał z Boltonem w Waszyngtonie Ołeksandr Danyluk, bliski współpracownik Zełenskiego, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Jednak Amerykanie – podobnie jak reszta świata i sami Ukraińcy – na razie nie wiedzą, czego mogą się spodziewać po ekipie dopiero budowanej przez biznesmena z branży rozrywkowej.

Bolton ma jasny przekaz: Waszyngton wspiera obronę Ukrainy przed rosyjską agresją i jej reformy energetyczne. Warunek jest jeden: realne zmiany zmierzające do demonopolizacji i dezoligarchizacji ukraińskiej gospodarki oraz walka z korupcją, wciąż pozostającą jednym z głównych problemów kraju. Na razie Bolton potwierdził, że Trump znajdzie czas na rozmowę z Zełenskim podczas wizyty obu polityków na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2019-08-29 09:30) Zgłoś naruszenie 02

    Niech napomknie o oczekiwanym powrocie skradzionego przez jewrejców , przebranych za ruskich , obcego terytorium - do macierzy ... Najlepiej z ich zachodnim "sąsiadem" ... W pakiecie .

    Odpowiedz
  • cd(2019-08-29 11:50) Zgłoś naruszenie 01

    I znowu Chiny wyprzedziły USA...W Warszawie Trump pewnie zastosuje w stosunku do Ukrainy sprawdzoną już metodę perswazji, obecny standard amerykańskiej demokracji, czyli szantaż (blackmail).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie