statystyki

Doradca Trumpa odwiedzi Białoruś. Od 25 lat nie było w Mińsku tak ważnego amerykańskiego polityka

autor: Michał Potocki29.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 29.08.2019, 08:17

źródło: DGP

Doradca Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa John Bolton prowadzi intensywne konsultacje z sąsiadami Rosji. We wtorek i w środę był w Kijowie, a przed nim jeszcze wizyta w Mińsku. To element polityki umacniania sąsiadujących z Rosją państw i – w przypadku sojusznika Kremla, jakim jest Białoruś – zachęcania do większej asertywności.

Ukraińców Bolton starał się przekonać do zablokowania sprzedaży zaporoskich zakładów Motor Sicz. Firma Skyrizon, powiązana z siłami zbrojnymi ChRL, kupiła pakiet kontrolny Motor Siczy, ale sprawa może zostać zablokowana przez urząd antymonopolowy. Zaporoski producent silników samolotowych ma znaczenie strategiczne i po modernizacji może przyspieszyć chińskie projekty zbrojeniowe. Amerykanie uważają to za zagrożenie dla własnych interesów. Szerzej o sprawie pisaliśmy wczoraj.

Według kijowskich źródeł Bolton miał też inny cel. Prezydent Wołodymyr Zełenski stara się o zaproszenie do Białego Domu. W lipcu m.in. o tym rozmawiał z Boltonem w Waszyngtonie Ołeksandr Danyluk, bliski współpracownik Zełenskiego, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Jednak Amerykanie – podobnie jak reszta świata i sami Ukraińcy – na razie nie wiedzą, czego mogą się spodziewać po ekipie dopiero budowanej przez biznesmena z branży rozrywkowej.

Bolton ma jasny przekaz: Waszyngton wspiera obronę Ukrainy przed rosyjską agresją i jej reformy energetyczne. Warunek jest jeden: realne zmiany zmierzające do demonopolizacji i dezoligarchizacji ukraińskiej gospodarki oraz walka z korupcją, wciąż pozostającą jednym z głównych problemów kraju. Na razie Bolton potwierdził, że Trump znajdzie czas na rozmowę z Zełenskim podczas wizyty obu polityków na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2019-08-29 09:30) Zgłoś naruszenie 02

    Niech napomknie o oczekiwanym powrocie skradzionego przez jewrejców , przebranych za ruskich , obcego terytorium - do macierzy ... Najlepiej z ich zachodnim "sąsiadem" ... W pakiecie .

    Odpowiedz
  • cd(2019-08-29 11:50) Zgłoś naruszenie 01

    I znowu Chiny wyprzedziły USA...W Warszawie Trump pewnie zastosuje w stosunku do Ukrainy sprawdzoną już metodę perswazji, obecny standard amerykańskiej demokracji, czyli szantaż (blackmail).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie