Włochy: Awantura w populistycznym gabinecie. Salvini psuje posłom wakacje

autor: Magdalena Cedro12.08.2019, 08:20; Aktualizacja: 12.08.2019, 08:23
Matteo Salvini

Matteo Salviniźródło: ShutterStock

Wicepremier złożył wniosek o wotum nieufności wobec własnego rządu i chce przedterminowych wyborów.

O losach populistycznego rządu Ligi i Ruchu 5 Gwiazd przesądziło głosowanie w sprawie kolei dużych prędkości pomiędzy Turynem a Lyonem. Pomimo sprzeciwu koalicjanta kierowanej przez Matteo Salviniego Lidze udało się uzyskać poparcie dla projektu w Senacie dzięki głosom ugrupowań opozycyjnych. To nie pierwsza awantura w populistycznym gabinecie. Wspierająca biznes Liga wielokrotnie spierała się z prosocjalnym i proekologicznym Ruchem o kwestie podatkowe, projekty infrastrukturalne, budżet czy w ostatnim miesiącu o poparcie dla nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. To jednak kolej może przesądzić o losach włoskiego rządu. Liga w piątek, dwa dni po głosowaniu w Senacie, złożyła wniosek o wotum nieufności dla własnego rządu. Oznacza to, że przebywający na wakacjach parlamentarzyści muszą wrócić na głosowanie do Rzymu. Zgodnie z włoskim prawem Senat i Izba Deputowanych rozpatrują wniosek o wotum nieufności w ciągu dziesięciu dni od jego złożenia.

Premier Giuseppe Conte, profesor prawa, na stanowisku szefa rządu postrzegany jako technokrata, w poprzednich miesiącach wielokrotnie pełnił rolę mediatora pomiędzy skłóconymi koalicjantami. Tym razem również podjął rozmowy z Salvinim. Włoskie media donosiły, że kierujący Ligą wicepremier i minister spraw wewnętrznych jako warunek dalszego trwania rządu postawił Ruchowi kilka warunków, w tym dymisję najbardziej konfrontacyjnych ministrów i odejścia od swojej polityki w wywołujących kolizję punktach. Ruch jednak się nie zgodził.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie