statystyki

Wybory parlamentarne. Opozycja próbuje dogonić obóz rządzący

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak25.07.2019, 07:44; Aktualizacja: 25.07.2019, 07:44
Należy pamiętać, że w takim przypadku do Sejmu wejdą ugrupowania, którym po drodze raczej z PiS.

Należy pamiętać, że w takim przypadku do Sejmu wejdą ugrupowania, którym po drodze raczej z PiS.źródło: ShutterStock

Trwa dopinanie list wyborczych. Oba obozy stawiają na radykalną rywalizację między kandydatami.

Wkrótce Koalicja Obywatelska przedstawi jedynki na listach wyborczych. – Mamy je ustalone, ale w piątek jest Sejm, więc wiele się będzie działo. Być może przesuniemy prezentację nazwisk na przyszły tydzień – mówi osoba z Platformy Obywatelskiej. Przy konstruowaniu list ma obowiązywać ta sama zasada, którą przyjął PiS, czyli możliwie jak największej rywalizacji między kandydatami z tej samej listy.

Ma to pozwolić na maksymalizację wyników koalicji. – Na każdej liście ma być co najmniej jedna, dwie osoby z każdego powiatu. Statystycznie w przypadku list PO 10 tys. zdobytych głosów daje mandat. Starostowie czy burmistrzowie są w stanie nam takie wyniki zapewnić – dodaje polityk PO. Taka strategia zagraża jednak indywidualnym ambicjom polityków. – Robi się ciasno. Na moją listę dokooptowano mi już dwójkę młodych ludzi. Nie wiem, czy startować – mówi inny poseł PO.

Do stworzenia list przymierzają się także ludowcy i lewica. Jak zdradza nam osoba z kierownictwa PSL, kandydaci zostaną przedstawieni między 10 a 17 sierpnia. Z kolei tworzące blok lewicowy SLD, Wiosna i Razem dziś mają rozpocząć rozmowy o swoich jedynkach. Po stronie opozycji trwa walka o to, kto ściągnie do siebie mniejszych graczy, którzy mogą się jednak okazać języczkiem u wagi. O Zielonych zabiega zarówno KO, jak i lewica. – Złożyliśmy im lepszą ofertę niż SLD, ale licytacja trwa. Naszym atutem jest jednak to, że dajemy Zielonym większą pewność zdobycia mandatów niż w bloku lewicowym – mówi polityk PO.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie