statystyki

Słowacka partia alternatywą dla PiS

autor: Marek Tejchman22.07.2019, 07:09; Aktualizacja: 22.07.2019, 08:10
Słowacja

SaS i nowa przewodnicząca europarlamentarnej komisji zatrudnienia to jak na razie sprawdzeni, choć nieoczywiści partnerzy PiS w Parlamencie Europejskim.źródło: ShutterStock

Legalizacja marihuany i związków partnerskich – to programowe fundamenty partii, której przedstawicielka została szefową unijnej komisji zatrudnienia i spraw społecznych. Poparli ją europosłowie PiS.

Lucia Ďuriš Nicholsonová, określana w bratysławskich elitach jako LDN, jest jedną z dwóch europarlamentarzystów partii Wolności i Solidarność (SaS). To ugrupowanie, którego twórcą, głównym ideologiem i twarzą jest Richard Sulík. Milan Nič, politolog z Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (DGAP), w rozmowie z DGP porównuje go do Ryszarda Petru.

Sulík to liberalny ekonomista, doradca ds. finansów w rządzie Mikuláša Dzurindy, który początek swojej politycznej kariery oparł na wspieraniu podatku liniowego. Wprowadzenie tego rozwiązania było jednym z symboli przyspieszenia reform w kraju, który przez całe lata 90. zmagał się z piętnem odstającego od reszty Grupy Wyszehradzkiej mniejszego i zapóźnionego brata odnoszących sukcesy Czech. Durinda doszedł do władzy w 1998 r. po upadku oskarżanego o półautorytarne tendencje i korupcję premiera Vladimíra Mečiara. Polityka nowego rządu doprowadziła do tego, że Słowacja mogła wejść do Unii w ramach pierwszego rozszerzenia w 2004 r.

Społeczny koszt liberalnych reform doprowadził do upadku wielopartyjnej prawicowej władzy. Słowacka scena polityczna na lata została zdominowana przez lewicową partię Kierunek. Krytyka jej rządów opiera się na zarzutach o brak transparentności, korupcję i stopniowe zaprzepaszczanie reformatorskiego dorobku. Jego strażnikiem miała stać się SaS, którą w 2009 r. powołał Richard Sulík. Liberalne, a miejscami libertariańskie hasła gospodarcze były uzupełniane obyczajowymi postulatami legalizacji lekkich narkotyków i związków partnerskich. Jak podkreśla w rozmowie z DGP polityczna komentatorka gazety „Sme” Zuzana Kepplová, te progresywne elementy są nadal ważnym elementem programu partii, której lider podtrzymuje wizerunek bezkompromisowego polityka.

Momentem, który okazał się decydujący dla rozwoju SaS i sprawił, że PiS zyskało w Europie nieoczywistego sojusznika, był grecki kryzys zadłużeniowy. Pomysł solidarnej pomocy krajów strefy euro dla Aten był dla Słowaków szokiem. Media codziennie porównywały poziom zasiłków dla bezrobotnych i świadczeń socjalnych, które otrzymywali najbiedniejsi Grecy, z pensjami pracujących Słowaków.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2019-07-22 20:53) Zgłoś naruszenie 02

    Wspaniale ! Proponuję jeszcze nadawać słowackie odznaczenia państwowe za największe orgie i premię za każde zdeprawowane dziecko

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie