statystyki

Szahaj o 10 grzechach głównych ostatniego trzydziestolecia [OPINIA]

autor: Andrzej Szahaj12.07.2019, 08:31; Aktualizacja: 15.07.2019, 07:21
Przy okazji świętowania rocznicy zapoczątkowanych w 1989 r. zmian dużo mówimy o naszych sukcesach. I słusznie. Z pewnością dobrze wykorzystaliśmy te 30 lat. Czy nie popełniliśmy błędów? Oczywiście, że tak. Warto im się przyjrzeć, bo choć poszło nam nieźle, to mogło lepiej.

Przy okazji świętowania rocznicy zapoczątkowanych w 1989 r. zmian dużo mówimy o naszych sukcesach. I słusznie. Z pewnością dobrze wykorzystaliśmy te 30 lat. Czy nie popełniliśmy błędów? Oczywiście, że tak. Warto im się przyjrzeć, bo choć poszło nam nieźle, to mogło lepiej.źródło: ShutterStock

Przy okazji świętowania rocznicy zapoczątkowanych w 1989 r. zmian dużo mówimy o naszych sukcesach. I słusznie. Z pewnością dobrze wykorzystaliśmy te 30 lat. Czy nie popełniliśmy błędów? Oczywiście, że tak. Warto im się przyjrzeć, bo choć poszło nam nieźle, to mogło lepiej.

Nie chcę dyskredytować naszych osiągnięć, zamierzam pokazać, że mogły one być większe. A co najważniejsze: wciąż takie być mogą. Problemem jest nie tyle popełnianie błędów, ile niewyciąganie z nich wniosków. I dlatego dziś, gdy nie do końca wiemy, w którą stronę pójść, warto je przeanalizować. Aby wytyczyć nowe ścieżki, a nie wracać do tego, co było złe.

1. Dyktat neoliberalizmu. Choć transformacja zapoczątkowała zmiany, to mam wątpliwości, czy jej autorzy byli w pełni świadomi tego, jakie może przynieść skutki. Dziś widać, że przyjęte założenia musiały doprowadzić do takich, a nie innych rezultatów – bo były one związane z tryumfującym w latach 80. oraz 90. XX w. neoliberalizmem. Efekt mógł być jeden: upodobnienie się polskiego kapitalizmu do jego amerykańskiej wersji. Przez to zawiera on w sobie bardzo silne cechy anglosaskiego myślenia o wolnym rynku jako doskonałym mechanizmie koordynowania ludzkich działań ekonomicznych (i wszelkich innych). W moim przekonaniu neoliberalizm jest doktryną błędną, zaś anglosaska wersja kapitalizmu jest najgorszą z możliwych – dlatego uważam, że musimy zwrócić się do modeli innych, ze skandynawskim i reńskim na czele.

Magazyn. Okładka. 12 lipca 2019

Magazyn. Okładka. 12 lipca 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

2. Absolutyzacja wolności. Wolność jest wartością nadrzędną, ale nie jedyną – jej absolutyzacja dokonała się kosztem równości, bezpieczeństwa oraz sprawiedliwości. Dobry ustrój polityczny i ekonomiczny to taki, w którym harmonizuje się ją właśnie z tymi wartościami. Że jest to możliwe, przekonuje przykład skandynawski: państw z gospodarką wolnorynkową i jednocześnie najmniejszymi nierównościami na świecie i największym poczuciem bezpieczeństwa socjalnego obywateli. Jakość życia jest w nich od dawna niedościgniona.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (5)

 • Kp(2019-07-12 09:16) Zgłoś naruszenie 93

  Największym błędem był Balcerowicz i spółka....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 04.06.1989(2019-07-12 10:42) Zgłoś naruszenie 33

  .....Przy okazji świętowania rocznicy zapoczątkowanych w 1989 r. zmian dużo mówimy o naszych sukcesach. I słusznie. Z pewnością dobrze wykorzystaliśmy te 30 lat..... 2 największe sukcesy 1. Przymusowe nauczanie religii watykańskiej od 4 roku życia do pełnoletności ... 2. 5,87 biliona długu publicznego .... 3. Rozkład publicznej służby zdrowia, w tym likwidacja stomatologii.... 4. Zastąpienie 170 tysięcznej PRL-owskiej administracji 2 milionową niekompetentną armią protegowanych biurw.. 5. Zrównanie statusu społecznego emerytowanej kadry zarządzającej w czasach PRL z niewykwalifikowanymi robotnikami z wykształceniem podstawowym... 6. Oddanie niepodległości i suwerenności Polski za parę ochłapów i uczynienie z niej kolonii zamorskiej .... 7. Wymuszenie 4 milionowej emigracji za chlebem wśród młodych wchodzących w dorosłe życie... ...... itd, itd, itd Jakim trzeba być ślepcem i mieć zryty beret żeby tego nie dostrzegać .....

  Odpowiedz
 • Kio(2019-07-12 10:57) Zgłoś naruszenie 20

  Zgadzam się z każdym punktem.

  Odpowiedz
 • W.Borsa (2019-07-12 20:56) Zgłoś naruszenie 01

  Od 30-stu lat te same grupy cwaniaków (w tym kler), wsadzając na stołki MATOŁKÓW aby niszczyły Polskę i okradały nas dla „NASZEGO DOBRA”

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie