statystyki

Do niemieckiej dyskusji powrócił temat reparacji

autor: Jakub Kapiszewski11.07.2019, 07:00; Aktualizacja: 11.07.2019, 07:32
Trybunał w Hadze mógłby orzec, czy sprawa reparacji się przedawniła

Trybunał w Hadze mógłby orzec, czy sprawa reparacji się przedawniłaźródło: ShutterStock

Stanowisko rządu jest jasne: Nie ma o czym mówić. Ale według ekspertów Bundestagu o pieniądze mogłaby się ubiegać Grecja. Polska już nie.

Opracowanie w tej sprawie przygotowała na zlecenie niemieckich posłów Służba Naukowa Bundestagu. Dokument zawiera zastrzeżenie, że nie jest ekspertyzą prawną, a raczej próbą podsumowania argumentów prawnych wysuwanych przez państwa domagające się reparacji i Niemcy. Z naszego punktu widzenia najważniejszy wniosek opracowania brzmi: sprawa reparacji nie jest raz na zawsze zamknięta. Warszawa co prawda o odszkodowaniach może zapomnieć, ale Ateny jeszcze mają jakąś szansę.

Eksperci niemieckiego parlamentu oczywiście przytaczają opinię swojego rządu, zgodnie z którą kwestia reparacji jest zamknięta raz na zawsze. Zgadzają się z argumentami wysuwanymi pod adresem Polski, zgodnie z którymi nam się one nie należą, ponieważ dwukrotnie się ich zrzekliśmy (w 1953 i 1970 r.; polski rząd jest zdania, że deklaracje te nie mają mocy prawnej, ponieważ były składane pod presją ZSRR). Inaczej jest w przypadku Grecji, która odszkodowań nigdy się nie zrzekła.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Optymista(2019-07-11 09:38) Zgłoś naruszenie 20

    Wypłacone reparacje na rzecz Gracji zostaną przekazane w pierwszej kolejności na spłatę długu Grecji wobec niemieckich banków. Stąd pieniądze będą i tak w niemieckich rękach, zaś wizerunek Niemiec , jako hojnego wujaszka pozostanie. W przypadku Polski nie ma takiej gwarancji, że pieniądze przejmie niemiecki biznes. Stąd może tak sztywne stanowisko?

    Odpowiedz
  • Polacy zawsze poszkodowani(2019-07-11 22:06) Zgłoś naruszenie 20

    jak pokazuje historia w szczególności Polaków można mordować i eksterminować całkowicie bezkarnie i bez jakichkolwiek konsekwencji....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie