statystyki

Do niemieckiej dyskusji powrócił temat reparacji

autor: Jakub Kapiszewski11.07.2019, 07:00; Aktualizacja: 11.07.2019, 07:32
Trybunał w Hadze mógłby orzec, czy sprawa reparacji się przedawniła

Trybunał w Hadze mógłby orzec, czy sprawa reparacji się przedawniłaźródło: ShutterStock

Stanowisko rządu jest jasne: Nie ma o czym mówić. Ale według ekspertów Bundestagu o pieniądze mogłaby się ubiegać Grecja. Polska już nie.

Opracowanie w tej sprawie przygotowała na zlecenie niemieckich posłów Służba Naukowa Bundestagu. Dokument zawiera zastrzeżenie, że nie jest ekspertyzą prawną, a raczej próbą podsumowania argumentów prawnych wysuwanych przez państwa domagające się reparacji i Niemcy. Z naszego punktu widzenia najważniejszy wniosek opracowania brzmi: sprawa reparacji nie jest raz na zawsze zamknięta. Warszawa co prawda o odszkodowaniach może zapomnieć, ale Ateny jeszcze mają jakąś szansę.

Eksperci niemieckiego parlamentu oczywiście przytaczają opinię swojego rządu, zgodnie z którą kwestia reparacji jest zamknięta raz na zawsze. Zgadzają się z argumentami wysuwanymi pod adresem Polski, zgodnie z którymi nam się one nie należą, ponieważ dwukrotnie się ich zrzekliśmy (w 1953 i 1970 r.; polski rząd jest zdania, że deklaracje te nie mają mocy prawnej, ponieważ były składane pod presją ZSRR). Inaczej jest w przypadku Grecji, która odszkodowań nigdy się nie zrzekła.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Optymista(2019-07-11 09:38) Zgłoś naruszenie 20

    Wypłacone reparacje na rzecz Gracji zostaną przekazane w pierwszej kolejności na spłatę długu Grecji wobec niemieckich banków. Stąd pieniądze będą i tak w niemieckich rękach, zaś wizerunek Niemiec , jako hojnego wujaszka pozostanie. W przypadku Polski nie ma takiej gwarancji, że pieniądze przejmie niemiecki biznes. Stąd może tak sztywne stanowisko?

    Odpowiedz
  • Polacy zawsze poszkodowani(2019-07-11 22:06) Zgłoś naruszenie 20

    jak pokazuje historia w szczególności Polaków można mordować i eksterminować całkowicie bezkarnie i bez jakichkolwiek konsekwencji....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie