statystyki

Wybory landowe na wschodzie Niemiec: Z kim koalicja? Wybór między gender a skrajną prawicą

autor: Łukasz Grajewski09.07.2019, 07:50; Aktualizacja: 09.07.2019, 08:31
CDU w zbliżających się wyborach landowych na wschodzie Niemiec masowo traci głosy na rzecz Alternatywy dla Niemiec. Część chadeków zaczyna dopuszczać wspólne rządy z populistami.

CDU w zbliżających się wyborach landowych na wschodzie Niemiec masowo traci głosy na rzecz Alternatywy dla Niemiec. Część chadeków zaczyna dopuszczać wspólne rządy z populistami.źródło: ShutterStock

CDU w zbliżających się wyborach landowych na wschodzie Niemiec masowo traci głosy na rzecz Alternatywy dla Niemiec. Część chadeków zaczyna dopuszczać wspólne rządy z populistami.

Najnowsze sondaże wskazują, że w wyborach landowych w Saksonii i Brandenburgii pierwsze miejsce zajmie Alternatywa dla Niemiec (AfD). Głosowanie odbędzie się 1 września. Populiści mogą liczyć odpowiednio na 25 i 21 proc. głosów. W Turyngii, gdzie mieszkańcy udadzą się do urn 27 października, wciąż na prowadzeniu znajdują się Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) i lewicowa Die Linke. Ale i tam poparcie dla AfD wynosi już 20 proc.

Antyimigrancka partia, w szeregach której nie brakuje przedstawicieli skrajnej prawicy, może wprowadzić najliczniejszą reprezentację do regionalnych parlamentów w szczególnym momencie. W tym roku Niemcy obchodzą 30-lecie zburzenia muru berlińskiego, co symbolicznie utorowało drogę do zjednoczenia kraju rok później. Ewentualne zwycięstwo założonej w 2013 r. Alternatywy podkreśli wciąż głębokie podziały pomiędzy wschodem a zachodem Niemiec, gdzie partia może liczyć na o wiele mniejsze poparcie w granicach 11 proc.

W mocno sfederalizowanych Niemczech kraje związkowe mają dużą autonomię. Same decydują np. o oświacie, służbie zdrowia, kulturze. To landowe parlamenty posiadają zwierzchnictwo nad policją, zatwierdzają plany urbanistyczne czy podejmują decyzje w kwestii ochrony przyrody. Gdyby 30 lat po zjednoczeniu Niemiec AfD ogłosiła swoje rządy na terenie post-NRD-owskich landów, dla niemieckiego establishmentu byłby to najczarniejszy scenariusz.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie