statystyki

Wybory landowe na wschodzie Niemiec: Z kim koalicja? Wybór między gender a skrajną prawicą

autor: Łukasz Grajewski09.07.2019, 07:50; Aktualizacja: 09.07.2019, 08:31
CDU w zbliżających się wyborach landowych na wschodzie Niemiec masowo traci głosy na rzecz Alternatywy dla Niemiec. Część chadeków zaczyna dopuszczać wspólne rządy z populistami.

CDU w zbliżających się wyborach landowych na wschodzie Niemiec masowo traci głosy na rzecz Alternatywy dla Niemiec. Część chadeków zaczyna dopuszczać wspólne rządy z populistami.źródło: ShutterStock

CDU w zbliżających się wyborach landowych na wschodzie Niemiec masowo traci głosy na rzecz Alternatywy dla Niemiec. Część chadeków zaczyna dopuszczać wspólne rządy z populistami.

Najnowsze sondaże wskazują, że w wyborach landowych w Saksonii i Brandenburgii pierwsze miejsce zajmie Alternatywa dla Niemiec (AfD). Głosowanie odbędzie się 1 września. Populiści mogą liczyć odpowiednio na 25 i 21 proc. głosów. W Turyngii, gdzie mieszkańcy udadzą się do urn 27 października, wciąż na prowadzeniu znajdują się Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) i lewicowa Die Linke. Ale i tam poparcie dla AfD wynosi już 20 proc.

Antyimigrancka partia, w szeregach której nie brakuje przedstawicieli skrajnej prawicy, może wprowadzić najliczniejszą reprezentację do regionalnych parlamentów w szczególnym momencie. W tym roku Niemcy obchodzą 30-lecie zburzenia muru berlińskiego, co symbolicznie utorowało drogę do zjednoczenia kraju rok później. Ewentualne zwycięstwo założonej w 2013 r. Alternatywy podkreśli wciąż głębokie podziały pomiędzy wschodem a zachodem Niemiec, gdzie partia może liczyć na o wiele mniejsze poparcie w granicach 11 proc.

W mocno sfederalizowanych Niemczech kraje związkowe mają dużą autonomię. Same decydują np. o oświacie, służbie zdrowia, kulturze. To landowe parlamenty posiadają zwierzchnictwo nad policją, zatwierdzają plany urbanistyczne czy podejmują decyzje w kwestii ochrony przyrody. Gdyby 30 lat po zjednoczeniu Niemiec AfD ogłosiła swoje rządy na terenie post-NRD-owskich landów, dla niemieckiego establishmentu byłby to najczarniejszy scenariusz.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie