statystyki

Program "Czyste powietrze". KE odwołuje spotkanie z polską stroną

autor: Jakub Pawłowski02.07.2019, 07:48; Aktualizacja: 02.07.2019, 07:49
Sęk w tym, że kiedy premier Morawiecki zapowiadał start programu, łączna kwota pomocy na 10 lat miała wynosić 103 mld zł, z czego kilkadziesiąt miliardów stanowić miały właśnie fundusze wspólnotowe.

Sęk w tym, że kiedy premier Morawiecki zapowiadał start programu, łączna kwota pomocy na 10 lat miała wynosić 103 mld zł, z czego kilkadziesiąt miliardów stanowić miały właśnie fundusze wspólnotowe.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska ma dość opieszałości polskiego rządu, który ignoruje jej zalecenia i chce walczyć ze smogiem po swojemu. Wycofała się z zaplanowanych rozmów.

Po miesiącach burzliwych negocjacji nad kształtem programu „Czyste Powietrze”, który miał być chlubą rządu i świadectwem, jak poważnie zabraliśmy się za redukcję zanieczyszczeń powietrza, Komisja Europejska odwołała najbliższe spotkanie z polską stroną. O sprawie pisała wczoraj „Gazeta Wyborcza”. W najbliższy czwartek rządzący oraz przedstawiciele UE i m.in. Banku Światowego, który wydał rekomendacje dla Polski, jak stworzyć odpowiedni instrument wsparcia wymiany kotłów węglowych i termomodernizacji budynków, mieli dyskutować o postępach i trudnościach przy wypłacie środków na walkę ze smogiem.

To druga, po liście dyrektora generalnego ds. polityki regionalnej i miejskiej w Komisji Europejskiej, Marca Lemaitre’a, żółta kartka dla rządzących. Pierwsza została zignorowana. Lemaitre oczekiwał rozwiązania problemów z efektywnością wypłat pieniędzy i włączeniem w dystrybucję funduszy banków komercyjnych. W pierwszej sprawie rząd twierdzi, że takich nie ma, w drugiej – resort środowiska obstaje przy swoim.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie