statystyki

W Berlinie nie zdrożeje życie. Jest na to ustawa

autor: Łukasz Grajewski26.06.2019, 08:33
Przeciętna cena wynajmu mieszkania

Przeciętna cena wynajmu mieszkaniaźródło: DGP

Stolica Niemiec radykalnie ogranicza wolnorynkowe zasady najmu mieszkań. Władze miasta zakazały właścicielom 1,5 mln mieszkań podnosić ich czynsz.

Tydzień temu senat Berlina przyjął założenia ustawy o zamrożeniu na pięć lat wysokości czynszów mieszkań przeznaczonych na wynajem. Choć ustawa ma być gotowa do końca roku i wejść w życie na początku 2020 r., to de facto hamulec działa już teraz. Ustawa od 18 czerwca, czyli od momentu ogłoszenia decyzji przez rządzących, funkcjonuje z mocą wsteczną. Za jej naruszenie grożą kary nawet do 500 tys. euro. Rynek mieszkaniowy należy w Niemczech do kompetencji krajów związkowych. W Berlinie rządzi koalicja socjaldemokratów, skrajnej lewicy i Zielonych. Inicjatywa zamrożenia czynszów wyszła ze strony Lewicy, partii najbardziej krytycznej wobec zasad wolnego rynku. Z powodu narastającej presji mieszkańców, wniosek poparli także pozostali koalicjanci.

Nad Szprewą już samo znalezienie mieszkania w ostatnich latach stało się poważnym wyzwaniem. Kolejki szukających lokum ciągną się zazwyczaj od drzwi wolnego lokalu aż po ulicę. Mieszkań zaczęło brakować, bo Berlin od dekady przeżywa boom na wielu płaszczyznach. W stolicy swoje centra zaczęły lokalizować międzynarodowe koncerny tworzące kolejne miejsca pracy. Jednocześnie miasto przyciąga coraz większe masy turystów z całego świata, którzy cenią je za alternatywny klimat i paradoksalnie wciąż względnie tanie koszty noclegu i wyżywienia.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie