statystyki

Witamy w świecie usług, czyli na czym polega polityczny profesjonalizm PiS [OPINIA]

autor: Marek Tejchman12.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 12.06.2019, 07:56
Marek Tejchman

Marek Tejchmanźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

W profesjonalnym przetargu na zarządzanie dużym majątkiem wybiera się takie firmy, które przedstawią wiarygodny plan spełniający oczekiwania właścicieli. Dlatego startujący w konkursach starają się dobrze zrozumieć oczekiwania wybierających. Oferta jest bardziej wiarygodna, jeżeli można wykazać, że w przeszłości zrealizowano plan i wypełniono kluczowe cele.

Jest swoistym paradoksem, że wywodząca się z liberalnych korzeni opozycja gorzej od rządu rozumie brutalne rynkowe zasady rządzące polityką. Wyborcy potrafią być bardzo pragmatyczni i konkretni. Mają wiele obaw, pragnień i potrzeb. Oczekują rozwiązań. Mniej lub bardziej długofalowych. Z ich perspektywy głosowanie jest rodzajem odnawianego co cztery lata kontraktu na zarządzanie Polską. Jak na razie głosujący są zadowoleni z wybranego zarządu – wykorzystał dobrą koniunkturę i dowiózł dobry wynik finansowy. Jako że najwyraźniej nie potrafił tego zysku mądrze zainwestować, budując i modernizując instytucje zdrowotne i edukacyjne, wypłacono sporą dywidendę – w postaci potężnych transferów socjalnych.

Polityczny profesjonalizm PiS nie polega jedynie na tym, że uważnie bada nastroje społeczne i wyznacza kluczowe okręgi. Ten profesjonalizm polega na zrozumieniu, że jest się aż i tylko wynajętym zarządzającym. PiS zna oczekiwania wyborców, ale i własne ograniczenia. Skoro od lat nie udawało się budować silnych instytucji, to PiS nawet tego nie próbuje, prowadząc, w sumie krótkoterminową, politykę. To nie musi jednak oznaczać, że zawsze będzie wygrywało rozdawnictwo.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie