statystyki

Witamy w świecie usług, czyli na czym polega polityczny profesjonalizm PiS [OPINIA]

autor: Marek Tejchman12.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 12.06.2019, 07:56
Marek Tejchman

Marek Tejchmanźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

W profesjonalnym przetargu na zarządzanie dużym majątkiem wybiera się takie firmy, które przedstawią wiarygodny plan spełniający oczekiwania właścicieli. Dlatego startujący w konkursach starają się dobrze zrozumieć oczekiwania wybierających. Oferta jest bardziej wiarygodna, jeżeli można wykazać, że w przeszłości zrealizowano plan i wypełniono kluczowe cele.

Jest swoistym paradoksem, że wywodząca się z liberalnych korzeni opozycja gorzej od rządu rozumie brutalne rynkowe zasady rządzące polityką. Wyborcy potrafią być bardzo pragmatyczni i konkretni. Mają wiele obaw, pragnień i potrzeb. Oczekują rozwiązań. Mniej lub bardziej długofalowych. Z ich perspektywy głosowanie jest rodzajem odnawianego co cztery lata kontraktu na zarządzanie Polską. Jak na razie głosujący są zadowoleni z wybranego zarządu – wykorzystał dobrą koniunkturę i dowiózł dobry wynik finansowy. Jako że najwyraźniej nie potrafił tego zysku mądrze zainwestować, budując i modernizując instytucje zdrowotne i edukacyjne, wypłacono sporą dywidendę – w postaci potężnych transferów socjalnych.

Polityczny profesjonalizm PiS nie polega jedynie na tym, że uważnie bada nastroje społeczne i wyznacza kluczowe okręgi. Ten profesjonalizm polega na zrozumieniu, że jest się aż i tylko wynajętym zarządzającym. PiS zna oczekiwania wyborców, ale i własne ograniczenia. Skoro od lat nie udawało się budować silnych instytucji, to PiS nawet tego nie próbuje, prowadząc, w sumie krótkoterminową, politykę. To nie musi jednak oznaczać, że zawsze będzie wygrywało rozdawnictwo.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie