statystyki

Lang: W interesie Niemiec jest, żeby Polska była bezpieczna [WYWIAD]

autor: Maciej Miłosz12.06.2019, 07:50; Aktualizacja: 12.06.2019, 07:50
Polska powinna wzmocnić swój wymiar europejski i pokazać podmiotowość wobec Waszyngtonu - mówi w rozmowie z DGP Kai Olaf Lang, politolog z Stiftung Wissenschaft und Politik, specjalizujący się w kwestiach Europy Środkowej i UE.

Polska powinna wzmocnić swój wymiar europejski i pokazać podmiotowość wobec Waszyngtonu - mówi w rozmowie z DGP Kai Olaf Lang, politolog z Stiftung Wissenschaft und Politik, specjalizujący się w kwestiach Europy Środkowej i UE.źródło: ShutterStock

Polska powinna wzmocnić swój wymiar europejski i pokazać podmiotowość wobec Waszyngtonu - mówi w rozmowie z DGP Kai Olaf Lang, politolog z Stiftung Wissenschaft und Politik, specjalizujący się w kwestiach Europy Środkowej i UE.

Jak pan ocenia relacje polsko-amerykańskie?

One się pogłębiają, a ożywione kontakty na najwyższym szczeblu politycznym są tylko częścią tego procesu. Na tym zależy stronie polskiej, która upatruje w Stanach Zjednoczonych swego rodzaju kotwicy bezpieczeństwa. Twardym jądrem stosunków polsko-amerykańskich jest szeroko pojęta polityka bezpieczeństwa: od współpracy wojskowej po duże kontrakty zbrojeniowe.

Czy w Berlinie zauważono zbliżenie na linii Waszyngton – Warszawa?

W Niemczech wiadomo, że relacje polsko-amerykańskie zawsze były bliskie. Były pewne momenty otrzeźwienia – np. po decyzji prezydenta Baracka Obamy, gdy w niezbyt szczęśliwym dniu – 17 września 2009 r., nagle ogłoszono zmianę koncepcji obrony przeciwrakietowej.

Po dojściu do władzy prezydenta Donalda Trumpa w Polsce odnotowano, że tradycyjne kręgi republikańskie, zazwyczaj ostro patrzące na Rosję, znów zaczęły nadawać ton polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. W Berlinie zauważono wystąpienie Trumpa w Warszawie i jego obecność na szczycie inicjatywy Trójmorza latem 2017 r. Na to ocieplenie polsko-amerykańskie nałożył się także brak zaufania w polskim obozie rządzącym do polityki Niemiec.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2019-06-12 22:19) Zgłoś naruszenie 10

    Niemcy zawsze bardzo dbali o bezpieczeństwo Polski. Najbardziej Fryderyk Wilhelm, Katarzyna Wielka, Bismarc i Hitler

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie