statystyki

Jaką rolę odegrają eurosceptycy? "Nikt nie pyta Salviniego i jego kolegów o zdanie" [WYWIAD]

autor: Magdalena Cedro05.06.2019, 07:32; Aktualizacja: 05.06.2019, 07:42
Wybory europejskie oznaczają utratę większości przez chadeków i socjalistów w europarlamencie. Będzie trudniej o porozumienie w Europie?

Wybory europejskie oznaczają utratę większości przez chadeków i socjalistów w europarlamencie. Będzie trudniej o porozumienie w Europie?źródło: ShutterStock

- Nie grozi nam tłok w kolejce do wyjścia z Unii. Natomiast problemem zaczynają być pasażerowie na gapę, którzy chcą kontynuować wspólną podróż bez kupowania biletu - mówi Marek Prawda, szef Przedstawicielstwa KE w Polsce. 

Wybory europejskie oznaczają utratę większości przez chadeków i socjalistów w europarlamencie. Będzie trudniej o porozumienie w Europie?

Będzie, ale warto ten trud podjąć. Koniec tego duopolu to nie jest żadna tragedia dla Unii. Chadecy i socjaliści mieli do tej pory 54 proc. mandatów, teraz będą mieli 43 proc. Ten spadek był spodziewany. Klientela tych dwóch rodzin politycznych się kurczy, bo ich sposób objaśniania ludziom świata przestaje wystarczać. Dziś do tego potrzeba także innych. W tym sensie bardziej różnorodny Parlament Europejski ma szansę lepiej odzwierciedlać poglądy wszystkich Europejczyków.

Do tej pory było tak, że te dwie rodziny polityczne wypracowywały między sobą stanowisko i potem dokooptowywały do siebie jeszcze inne grupy, by uzyskać szersze poparcie dla swoich propozycji. Teraz od początku trzeba będzie szukać porozumienia w szerszym gronie, prawdopodobnie trzech, a może nawet czterech ugrupowań, co jest też pewną szansą na zniesienie ograniczeń narzucanych przez duopol partyjny. Czyli w tej nowej różnorodności należy dostrzec także możliwość odebrania istotnego argumentu antyeuropejskim populistom.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie