statystyki

Marian Banaś. Minister od utrzymania niskiego deficytu

autor: Marek Chądzyński05.06.2019, 07:32
Marian Banaś

Marian Banaśźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Aby to zadanie wykonać, Marian Banaś, nowy minister finansów, powinien utrzymywać kurs obrany wcześniej przez jego poprzedniczkę. Na razie rozpędzona gospodarka budżetowi pomaga, napędzając wpływy przede wszystkim z podatków dochodowych. Efekt to niemal zrównoważone finanse państwa po czterech miesiącach roku.

Ale na tym kursie piętrzą się fale i pojawiają rafy. Pierwsze pogłoski o dymisji minister Teresy Czerwińskiej pojawiły się niedługo po ogłoszeniu piątki Kaczyńskiego, kosztownego planu zwiększenia wydatków socjalnych i obniżek podatków. Czerwińska deklarowała wówczas twardo swoje przywiązanie do reguły wydatkowej, która nie pozwala rządowi dowolnie zwiększać nakładów. Pytanie, czy nowe kierownictwo MF będzie w tej sprawie równie zdeterminowane. Tym bardziej że pierwsze problemy, na które będzie musiało uważać, to dochody z VAT. Przestały one rosnąć, co przy ciągle dużym wzroście konsumpcji jest zastanawiające. Być może to efekt rosnących wydatków inwestycyjnych w firmach, co powoduje większe zwroty i dlatego „operacja VAT” musi być bardzo precyzyjna. Bo zbyt radykalne dokręcenie podatkowej śruby może zdusić w zarodku odradzające się inwestycje. Pomóc może obowiązkowy split payment w niektórych branżach, który wejdzie w życie pod rządami nowego ministra, czyli od 1 września.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie