statystyki

Dojrzewanie systemu. Jak dziś wygląda scena polityczna? [30LatWolności]

autor: Grzegorz Osiecki04.06.2019, 07:32; Aktualizacja: 04.06.2019, 07:42
Grzegorz Osiecki

Grzegorz Osieckiźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

Wybory 4 czerwca były nie tylko podzwonnym dla PRL i PZPR, ale stały się punktem startowym do budowania nowego systemu politycznego. 4 czerwca opozycja wzięła praktycznie wszystko, co mogła wówczas wziąć. Zaczął się szybki zmierzch PRL i PZPR. Jednego nikt się nie spodziewał, że nowa scena polityczna okaże się kompletnie rozdrobniona. Dwa lata później, po pierwszych wolnych wyborach, w Sejmie znalazło się 29 ugrupowań.

30 lat historii politycznej to proces konsolidacji i tworzenia bardziej stabilnej sceny politycznej. Prawie połowa z tego okresu (od 2005 r.) to rządy PiS i PO. Pytanie, czy logicznym końcem tej historii nie jest pozostanie na politycznej scenie dwóch bloków czy też dwóch partii. Prawicowego opartego na PiS i centrowego z lewym skrzydłem opartego na PO i reszcie opozycji. Polskiej odmiany dwupartyjnego modelu, jaki znamy np. z USA. Oczywiście przy wszystkich zastrzeżeniach dotyczących tego, że PiS to nie republikanie, a PO to nie demokraci.

Przypomnienie historii jest w tym kontekście o tyle ważne, że już co najmniej trzy razy dwubiegunowa scena polityczna wydawała się być w zasięgu ręki. Politolog Antoni Dudek przypomina, że już na początku transformacji zanosiło się na to, że w wyniku podziałów w obozie postsolidarnościowym powstaną dwa duże bloki Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego. Kolejny moment to odrodzenie prawicowych ugrupowań w AWS i jego rywalizacja z SLD. Wówczas zapowiadał się podział na bloki postkomunistyczny i postsolidarnościowy. Ale potem zaczęła się epoka PiS i PO – dwóch ugrupowań postsolidarnościowych z ambicją podporządkowania sobie całej sceny politycznej.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie