statystyki

Polski biznes milczy w Brukseli

autor: Patryk Słowik13.05.2019, 08:21; Aktualizacja: 13.05.2019, 08:22
Rodzimi przedsiębiorcy nie doceniają znaczenia decyzji podejmowanych na forum unijnym. Jesteśmy w ogonie Europy w walce o swoje interesy – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Rodzimi przedsiębiorcy nie doceniają znaczenia decyzji podejmowanych na forum unijnym. Jesteśmy w ogonie Europy w walce o swoje interesy – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.źródło: ShutterStock

Rodzimi przedsiębiorcy nie doceniają znaczenia decyzji podejmowanych na forum unijnym. Jesteśmy w ogonie Europy w walce o swoje interesy – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

„Lobbing polskich przedsiębiorstw jest ciągle mało skuteczny, a spraw zakończonych sukcesem – stosunkowo niewiele. Przedsiębiorstwa i ich stowarzyszenia, zrzeszenia lub związki monitorują wprawdzie unijny proces legislacyjny w interesujących je dziedzinach, ale motywowane jest to często zamiarem podjęcia wyprzedzających działań dostosowawczych, a nie chęcią wywierania wpływu na proces tworzenia prawa” – to kluczowy fragment opracowania, które zostanie dziś opublikowane (stworzono je na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii).

– Niestety bardzo prawdziwy. Polacy – zarówno biznes, jak i rząd – zaczynają interesować się prawem unijnym, gdy jest już za późno na zmiany – przyznaje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który jako jedna z dwóch polskich organizacji pracodawców ma swoje biuro w Brukseli.

Analitycy PIE wskazują, że zasoby ludzkie i finansowe wykorzystywane przez polskie podmioty lobbujące w instytucjach unijnych są skromne. Składa się na nie zatrudnienie 522 osób (na 266 etatach). Roczne koszty lobbingu wynoszą ok. 12 mln euro. Najliczniejsze są jednak podmioty, które wydają mniej niż 10 tys. euro w skali roku.

Polscy przedsiębiorcy zatrudniają o połowę mniej lobbystów, niż wynosi średnia unijna. A gdy spojrzymy na udział reprezentujących rodzimy biznes firm konsultingowych i kancelarii prawnych, to zatrudniamy jedną dziesiątą profesjonalistów w porównaniu do innych państw UE.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie