statystyki

Paryż znów zapłonął gniewem ludu. Odbudowa Notre Dame na dalszy plan?

autor: Radosław Korzycki25.04.2019, 07:47; Aktualizacja: 25.04.2019, 07:59
Wiele wskazuje na to, że gilets jaunes (żółte kamizelki) łączą we Francji obydwa żywioły.

Wiele wskazuje na to, że gilets jaunes (żółte kamizelki) łączą we Francji obydwa żywioły.źródło: ShutterStock

Pożar Notre Dame na nowo rozniecił antyestablishmentowe emocje żółtych kamizelek. Chcą, aby elity zajęły się nimi, nie odbudową katedry.

Przeciwni neoliberalnym ich zdaniem rządom Emmanuela Macrona Francuzi znowu wyszli na ulice. Pożar katedry Notre Dame i reakcja miliarderów gotowych odbudować katedrę rozwścieczyła ludzi, którzy domagają się w pierwszej kolejności poprawy swojego bytu. Na kryzysie korzystają partie antysystemowe i antyeuropejskie.

W minioną sobotę po raz 23. odbyły się w całej Francji demonstracje żółtych kamizelek. Paryż został sparaliżowany. Doszło do starć z policją. Najbardziej agresywni protestujący rzucali kamieniami w funkcjonariuszy i podkładali ogień pod skuterami, koszami na śmieci i – wzorem komuny paryskiej – naprędce skleconymi barykadami. W miarę szybko reagowała straż pożarna. Z użytku wyłączono kilka linii metra, w tym jedynkę, bardzo obleganą w wielkanocny weekend przez turystów.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • jak Kuba Bogu tak bóg kubie(2019-04-25 18:46) Zgłoś naruszenie 11

  Tak długo jak w RP będzie rządził Kościół i jego agenci/tki, tak długo będziemy ubożsi od zachodu. Agenci Rzymu zniszczyli się sami każąc sobie płacić za odpusty, wieczne zbawienie i dobre życia przed zgonem. Nikt nie walczy z urzędnikami Rzymu we Francji. To Francja przerzuca ciężar zmian klimatycznych na suwerena - czyli jest zmiana klimatu - ubogim się zabiera a bogatych nie rusza. Całkiem jak polskie 500+, 13 + dla bogatych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • green(2019-04-25 15:35) Zgłoś naruszenie 11

  I tak pozar i odbudowa katedry jest wykorzystywana do walki z kosciolem chrzescijanskim i ze znakami kultury europejskiej. Budowac meczety zamiast odbudowywac katedre. Fundusze na odbudowe katedry nijak maja sie do poprawy bytu ludzi pracy. To nie ten rzad pieniedzy !!!

  Odpowiedz
 • cywilizacja na kolanach(2019-04-25 10:25) Zgłoś naruszenie 14

  Trudno się dziwić skoro dla politykierów ważniejsze są ikony i symbole od żywych ludzi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie