statystyki

Kosiniak-Kamysz: Nie walczę z PiS, tylko o głosy Polaków. Bycie „antypis” to za mało [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak25.04.2019, 07:00
Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamyszźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

- Nigdy nie podpiszemy umowy koalicyjnej dotyczącej spraw światopoglądowych - zapowiada szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodaje, należy rozważyć wprowadzenie górnego progu dochodowego przy wypłatach 500 plus.

Czy apel ze strony KE do nauczycieli w sprawie zawieszenia strajku to efekt utraty wiary w jego powodzenie?

Adresatem naszego apelu był rząd, nie nauczyciele. To na partii rządzącej spoczywa odpowiedzialność za zakończenie protestu. Środowisku nauczycielskiemu przedstawiliśmy nasz „Pakt dla Oświaty”, w którym znalazły się postulaty nauczycieli, rodziców i organizacji pozarządowych. Nasza deklaracja była jasna: po wygranych wyborach parlamentarnych zrealizujemy nasze zobowiązania. To uczciwe postawienie sprawy. Jako racjonalna opozycja daliśmy rządowi czas na dialog i wynegocjowanie porozumienia. Ponieśli porażkę więc przedstawiamy swoje propozycje. Decyzję o dalszym przebiegu protestu zostawiamy w rękach nauczycieli.

A nie skłoniło was do tego spojrzenie na słupki poparcia dla strajku, które spadają?

Żaden strajk nie może trwać w nieskończoność. Mówiłem o tym, gdy się zaczął, że trzeba zrobić wszystko, by mimo protestu przeprowadzić egzaminy. Nie chodzi o słupki. Rodzice i uczniowie rozumieją nauczycieli, kibicują im, ale też mają swoją pracę, muszą układać plany na kolejny tydzień załatwiając opiekę dla dzieci. Skoro rząd nie bierze tego pod uwagę, muszą to zrobić nauczyciele. Wiem, że to niełatwe, bo wielkiej determinacji strajkujących towarzyszy poczucie odpowiedzialności za swoich podopiecznych. W tych okolicznościach decyzja o zawieszeniu strajku czy zmianie jego formuły nie jest łatwa. Dlatego wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać nauczycieli.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (10)

 • qwerty(2019-04-25 08:20) Zgłoś naruszenie 71

  Władek pamiętamy, kto przeprowadzał ustawę "67". Teraz Ci podziękujemy - 26 maja.

  Odpowiedz
 • dość peeselowskich mądrości na tematy dotyczące(2019-04-25 08:04) Zgłoś naruszenie 51

  polskiego pracownika,gdyż na tym się nie znają.Dobry gospodarz to najpierw sprząta swoje obejście a póżniej myśli o pomocy sąsiadowi.Wy zaś jesteście najmądrzejszą ludową zmorą.

  Odpowiedz
 • green(2019-04-25 09:36) Zgłoś naruszenie 41

  Najpierw oczysc PSL z filozofii "pociotkow". Przeciez na wsi nic bez familijnych i partyjnych znajomosci nie moze od dziesiecioleci zdazyc sie.

  Odpowiedz
 • fel(2019-04-25 11:24) Zgłoś naruszenie 31

  Co wspólnego z rolnictwem mają czołowi dygnitarze PSL-u a w szczególności K. Kamysz. To są karierowicze. Za póżno panie Prezesie wysnuwa Pan taki wniosek . Te zapiekłe wystąpienia pełne buty: odsunąć PiS od władzy były w każdym wystąpieniu.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-04-25 18:34) Zgłoś naruszenie 30

  Pamiętasz Kosiniaku ja zarżnięto Adamowicza?--to przypomnij sobie także ilu ludzi przez takich jak Ty i POłe suk... nie dożywa teraz wieku emerytalnego pomimo iz byli zatrudnieni w najgorszej i najPOdlejszej pracy jak zostały zatrudniane za komuny od 15r zycia - pracujące bez wakacji i ferii ,także jako dorosli w szkodliwych i nieb warunkach pracy nawet równocześnie w oparach rtęci , przy izotopach promieniotwórczych CObalt , pyłach i gazach wybuchowych oraz trujących , z urządzeniami niebezpiecznych napięć i bardzo wysok temp oraz bardzo wysok cisnień== zasuwały ,w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych ,w nadgodzinach--ludzi Tych wręcz Okradziono cynicznie i bezczelne wstecznie działająca Ustawą Pomostową ze złamaniem wszystkich zasad .Czy pytasz się ile konduktów zon i matek odprowadza takie dorosłe dzieci na cmentarz.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kuba(2019-04-25 18:29) Zgłoś naruszenie 30

  ...To tylko w Polsce jest możliwe aby życiowy wykształciuch ,....gdy został wicePremierem (bo obiecał frajerom likwidacje abonamentu RTV) mógł publicznie ogłosić a reszta nierobów sejmowych go poprzeć i pracujących od 15 r życia wynaturzony cwaniaczek zmuszał do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w soboty i święta bez dni zamiennie wolnych jak to kiedyś bywało i pracy w szkodliwych oraz nieb warunkach... Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS. natomiast ogłosił też..” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " ale reszta jak On, Kopaczka ,ponoć lekarka mu wtórowała chociaż powinna wiedzieć”,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą—tacy ludzie nie tylko nie dożywają obecnych emerytur a dożywszy żyją może rok/dwa na nich .Oni też często są zwalniani z pracy i chodzą po śmietnikach za chlebem „...

  Odpowiedz
 • Uff(2019-04-25 23:18) Zgłoś naruszenie 21

  Na szczęście juz niedługo poza sejmem

  Odpowiedz
 • hmm(2019-04-25 18:39) Zgłoś naruszenie 12

  Nie dziwie się Ruskim że na takich otwarli kiedyś łagry.

  Odpowiedz
 • Tylko tępy,cyniczny ,mógł tego nie wiedzieć(2019-04-25 18:51) Zgłoś naruszenie 10

  Silver tsunami – nad pracownikami 55 plus Interia 25 kwiecien Na polskim rynku pracy aktywnych zawodowo pozostaje 34% osób między 50 a 64 rokiem życia. Pod względem zatrudniania starszych pracowników, Polska plasuje się na jednym z ostatnich miejsc wśród badanych krajów europejskich.*

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie