statystyki

Poseł Bundestagu pod kontrolą Kremla?

autor: Łukasz Grajewski08.04.2019, 08:30; Aktualizacja: 08.04.2019, 08:31
Poseł Alternatywy dla Niemiec jest pod kontrolą Kremla – wynika z e-maili adresowanych do administracji prezydenta Rosji, które wyciekły do mediów.

Poseł Alternatywy dla Niemiec jest pod kontrolą Kremla – wynika z e-maili adresowanych do administracji prezydenta Rosji, które wyciekły do mediów.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: HAYOUNG JEON

Poseł Alternatywy dla Niemiec jest pod kontrolą Kremla – wynika z e-maili adresowanych do administracji prezydenta Rosji, które wyciekły do mediów.

Od 2017 r. w Bundestagu zasiada 94 posłów Alternatywy dla Niemiec (AfD). Nacjonalistyczne ugrupowanie uzyskało w wyborach parlamentarnych 12,5 proc. głosów. Markus Frohnmaier jest jednym z wielu polityków AfD, którzy domagają się zniesienia unijnych sankcji na Rosję i którego poglądy na sytuację międzynarodową są zbieżne z optyką Kremla.

Krym już nie wróci (pod kontrolę Ukrainy – red.) i myślę, że trzeba to po prostu zaakceptować – mówił Frohnmaier w wywiadzie dla kremlowskiej telewizji RT. Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie wskazuje, że utrzymuje on ze stroną rosyjską wyjątkowo bliskie kontakty.

Ze wspólnych ustaleń niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, telewizji ZDF, BBC i włoskiego dziennika „La Repubblica” wynika, że 28-letni Frohnmaier jest uważany przez Rosjan za osobę znajdującą się „pod absolutną kontrolą”. Taki profil niemieckiego polityka znajduje się w dokumencie, który Piotr Priemjak, związany ze służbami były członek rosyjskiej Rady Federacji, wysłał e-mailem do administracji prezydenta Władimira Putina w kwietniu 2017 r. Sześciostronicowy plan działania wskazuje, w jaki sposób wykorzystać ruchy prawicowe w Europie, by skutecznie wpływać na opinię publiczną. Jednym z konkretnych pomysłów opisanych w dokumencie jest wsparcie kampanii Frohnmaiera, który przygotowywał się wtedy do wrześniowych wyborów do Bundestagu.

BBC z anonimowego źródła w służbach jednego z państw unijnych otrzymało kolejny e-mail, z którego wynika, że Frohnmaier słał do administracji Putina prośby o materialne wsparcie kampanii oraz umożliwienie występów w rosyjskiej telewizji. W zamian zapewniał, że jeszcze w kampanii będzie zabiegał o „dobre relacje z Rosją”, a po dostaniu się do Bundestagu „od razu zaangażuje się w międzynarodową politykę”. Dziennikarze nie znaleźli dowodów na bezpośrednie wsparcie kampanii. Natomiast hasła kampanii Frohnmaiera i jego działalność po otrzymaniu mandatu posła odzwierciedlają postulaty z korespondencji, która wyciekła do mediów.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie