statystyki

Wybory, które mogą odwrócić rozszerzenie Unii Europejskiej

autor: Marcin Zaborowski, Wojciech Przybylski07.04.2019, 20:30; Aktualizacja: 10.04.2019, 13:49
Spadek frekwencji jest najczęściej tłumaczony przekonaniem Europejczyków, że te wybory nie mają szczególnego znaczenia, a ich głos i tak się nie liczy

Spadek frekwencji jest najczęściej tłumaczony przekonaniem Europejczyków, że te wybory nie mają szczególnego znaczenia, a ich głos i tak się nie liczyźródło: ShutterStock

Kończy się era centrowego konsensusu w parlamencie europejskim. Jest prawdopodobne, że po wyborach nowa koalicja zaostrzy stanowisko wobec państw uznanych za łamiące unijne zasady praworządności.

C zy te wybory mają znaczenie?

W trzecim tygodniu maja Europejczycy zagłosują na kandydatów do nowego Parlamentu Europejskiego. Nie jest to zwykle najważniejsze wydarzenie w kalendarzu politycznym w państwach członkowskich. Wystarczy wspomnieć, że w ostatnich wyborach do PE uczestniczyło tylko 23,8 proc. uprawnionych do głosowania Polaków, nie wspominając o Słowakach, spośród których jedyne 13,05 proc. udało się do urn. W pozostałych państwach UE nie było tak dramatycznie, ale frekwencja systematycznie spada od czasu wprowadzenia bezpośredniego głosowania w 1979 r. (kiedy wynosiła ona niemal 62 proc.). W ostatnich wyborach średnia dla całej UE to już tylko 42,6 proc.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

  • green(2019-04-07 20:51) Zgłoś naruszenie 24

    Jaki "centrowy konsensus" - przeciez rzadza de fakto lewaccy socjalisci. Kto pisze takie bzdury! Co do nowego rozdania to jeszcze zobaczymy kogo beda karac za lamanie/naciaganie prawa unijnego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie