statystyki

Wybory, które mogą odwrócić rozszerzenie Unii Europejskiej

autor: Marcin Zaborowski, Wojciech Przybylski07.04.2019, 20:30; Aktualizacja: 10.04.2019, 13:49
Spadek frekwencji jest najczęściej tłumaczony przekonaniem Europejczyków, że te wybory nie mają szczególnego znaczenia, a ich głos i tak się nie liczy

Spadek frekwencji jest najczęściej tłumaczony przekonaniem Europejczyków, że te wybory nie mają szczególnego znaczenia, a ich głos i tak się nie liczyźródło: ShutterStock

Kończy się era centrowego konsensusu w parlamencie europejskim. Jest prawdopodobne, że po wyborach nowa koalicja zaostrzy stanowisko wobec państw uznanych za łamiące unijne zasady praworządności.

C zy te wybory mają znaczenie?

W trzecim tygodniu maja Europejczycy zagłosują na kandydatów do nowego Parlamentu Europejskiego. Nie jest to zwykle najważniejsze wydarzenie w kalendarzu politycznym w państwach członkowskich. Wystarczy wspomnieć, że w ostatnich wyborach do PE uczestniczyło tylko 23,8 proc. uprawnionych do głosowania Polaków, nie wspominając o Słowakach, spośród których jedyne 13,05 proc. udało się do urn. W pozostałych państwach UE nie było tak dramatycznie, ale frekwencja systematycznie spada od czasu wprowadzenia bezpośredniego głosowania w 1979 r. (kiedy wynosiła ona niemal 62 proc.). W ostatnich wyborach średnia dla całej UE to już tylko 42,6 proc.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (1)

  • green(2019-04-07 20:51) Zgłoś naruszenie 24

    Jaki "centrowy konsensus" - przeciez rzadza de fakto lewaccy socjalisci. Kto pisze takie bzdury! Co do nowego rozdania to jeszcze zobaczymy kogo beda karac za lamanie/naciaganie prawa unijnego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie