statystyki

Demontaż układu. Co czeka Kazachstan po abdykacji Nazarbajewa?

autor: Zbigniew Rokita05.04.2019, 19:00
Nazarbajew od początku lawirował na arenie międzynarodowej między Zachodem, islamskim południem (m.in. Uzbekistanem, Iranem, Afganistanem), Chinami i Rosją.

Nazarbajew od początku lawirował na arenie międzynarodowej między Zachodem, islamskim południem (m.in. Uzbekistanem, Iranem, Afganistanem), Chinami i Rosją.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: STEPHANIE LECOCQ

Nursułtan Nazarbajew zamienił Kazachstan w państwo stabilne i obliczalne, choć prawa człowieka wciąż są tam łamane. Co czeka kraj po abdykacji władcy?

N ursułtan Nazarbajew był do niedawna jednym z najdłużej nieprzerwanie rządzących przywódców planety: wyprzedzało go jedynie kilku Afrykańczyków i irański ajatollah Ali Chamenei. Był też ostatnim z liderów państw poradzieckich, którzy władzę zdobyli w czasach Związku Radzieckiego. Trudno wyobrazić sobie, aby nie wygrał kolejnej elekcji zaplanowanej na 2020 r. – najpewniej odniósłby równie „eleganckie zwycięstwo” (sięgając po frazę Alaksandra Łukaszenki z Białorusi, który po ustąpieniu Nazarbajewa stał się najstarszym stażem poradzieckim prezydentem), co ostatnim razem, gdy „poparło” go 97,7 proc. wyborców.

Mimo 78 lat mógłby rządzić dalej, zdecydował jednak, że nie pójdzie drogą Roberta Mugabego z Zimbabwe czy Abd al-Aziza Butefliki z Algierii. Po 30 latach rządów ustąpił. Nie chciał trzymać się fotela prezydenta Kazachstanu do ostatniego tchnienia, stać się groteskowym paszą. Ma lepszy plan.


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (1)

  • dobra zmiana(2019-04-05 19:53) Zgłoś naruszenie 01

    Jeśli cia nie przerzuciło tam jeszcze kilku oddziałów marines przebranych za Kazachów to jestem spokojny o przyszłość tego państwa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie