statystyki

Państwo nie sprzyja konkurentom PGNiG. Gazowy biznes na hamulcu

autor: Justyna Piszczatowska03.04.2019, 07:46; Aktualizacja: 03.04.2019, 07:56
W dłuższej perspektywie mała liczba podmiotów obracających gazem i energią elektryczną może nie tylko prowadzić do wzrostu cen, ale też utrudnić rozwój hubu gazowego, o jakim wspomina polski rząd.

W dłuższej perspektywie mała liczba podmiotów obracających gazem i energią elektryczną może nie tylko prowadzić do wzrostu cen, ale też utrudnić rozwój hubu gazowego, o jakim wspomina polski rząd.źródło: ShutterStock

Państwo wyraźnie nie sprzyja konkurentom PGNiG – ocenia prezes spółki będącej największym alternatywnym sprzedawcą paliwa. Jego zdaniem część mniejszych firm musi się liczyć z utratą koncesji.

Równo pięć lat temu powstała Hermes Energy Group. Budowana od zera spółka ma dziś 70 tys. klientów. – Jestem bardzo zadowolony z tego, co udało nam się osiągnąć – ubiegły rok zamknęliśmy z 4,6 mld zł przychodów, co oznacza niemal 5 proc. udziału w krajowym rynku gazu. Dajemy zatrudnienie ok. 240 osobom w całej Polsce. Jestem jednak przekonany, że gdyby nie niekorzystne dla prywatnych firm zmiany w przepisach i niechęć państwa do niezależnych przedsiębiorców, skala działalności mogłaby być dwu-, trzykrotnie większa – ocenia gorzko Piotr Kasprzak, prezes HEG.

Jedną z głównych bolączek zarówno HEG, jak i innych firm, które chcą konkurować z PGNiG, są przepisy o obowiązkowych magazynach gazu z 2017 r. Regulacja została wprowadzona jako środek mający wzmocnić bezpieczeństwo dostaw.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie