statystyki

Wielka Brytania rozważa nowe opcje, aby przełamać polityczny klincz wokół brexitu

autor: Jakub Kapiszewski01.04.2019, 09:15; Aktualizacja: 01.04.2019, 09:16
Miękki brexit, wcześniejsze wybory albo drugie referendum – takie opcje są rozważane nad Tamizą, aby przełamać polityczny klincz wokół wyjścia z Unii Europejskiej.

Miękki brexit, wcześniejsze wybory albo drugie referendum – takie opcje są rozważane nad Tamizą, aby przełamać polityczny klincz wokół wyjścia z Unii Europejskiej.źródło: ShutterStock

Miękki brexit, wcześniejsze wybory albo drugie referendum – takie opcje są rozważane nad Tamizą, aby przełamać polityczny klincz wokół wyjścia z Unii Europejskiej.

Wielka Brytania żegna się z Brukselą 12 kwietnia. W piątek parlament po raz trzeci odrzucił bowiem porozumienie wyjściowe z Unią; jego przyjęcie było warunkiem przedłużenia brytyjskiego członkostwa w Unii do 22 maja, tak żeby Londyn zdążył z przyjęciem przepisów niezbędnych dla uporządkowanego wyjścia ze Wspólnoty. Nie musi to jednak oznaczać, że w połowie miesiąca czeka nas twardy brexit.

Na 10 kwietnia bowiem przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał kryzysowy szczyt unijnych liderów. Może tam zapaść decyzja o przesunięciu daty brexitu jeszcze bardziej, o ile Brytyjczycy zobowiążą się do przeprowadzenia majowych wyborów do europarlamentu. Co więcej, w tym tygodniu sami Brytyjczycy również będą się starali szukać wyjścia z impasu, w jakim polityka nad Tamizą tkwi od listopada ub.r.

Taka próba zostanie podjęta już dzisiaj podczas ponownego głosowania nad różnymi wariantami brexitu. Powtórka jest niezbędna, ponieważ w środę – podczas pierwszej rundy głosowań – większości nie zdobyła żadna z rozważanych ośmiu opcji. Najbliżej przyjęcia były dwie. Pierwsza wzywała do organizacji drugiego referendum, tak aby Brytyjczycy mogli zatwierdzić uzgodniony przez polityków wariant brexitu (niekoniecznie oznacza to, że pojawiłoby się tam pytanie o pozostanie w UE). Druga przewidywała, że po opuszczeniu Wspólnoty Londyn pozostanie w unii celnej z Brukselą.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie