Chiny nie pójdą na ustępstwa Brukseli. Unia szuka sposobu na chińskiego smoka

autor: Łukasz Grajewski, Magdalena Cedro26.03.2019, 07:30; Aktualizacja: 26.03.2019, 07:44
Xi Jinping

Xi Jinpingźródło: PAP
autor zdjęcia: G20 ARGENTINA HANDOUT

Komisja Europejska nazywa Chiny „rywalem” i przedstawia działania niezbędne do odzyskania równowagi w gospodarczych relacjach z Państwem Środka.

Dziś w Paryżu dojdzie do spotkania chińskiego przywódcy Xi Jinpinga z Emmanuelem Macronem, Angelą Merkel i Jean-Claude’em Junckerem. Doproszenie przez francuskiego prezydenta do rozmów niemieckiej kanclerz i szefa Komisji Europejskiej ma być sygnałem dla Chin, że Europa stawia na spójną politykę wobec Pekinu i dostrzega jego strategię „dziel i rządź”.

Jak skuteczna to strategia, można było zaobserwować w sobotę w Rzymie, gdzie przewodniczący ChRL wziął udział w uroczystości podpisania memorandum nt. przystąpienia Włoch do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku. To pierwszy kraj G7, który zdecydował się jawnie poprzeć chiński megaprojekt wzmacniania szlaków handlowych pomiędzy Chinami, Afryką i Europą. Dzięki memorandum na współpracę z Chinami liczą włoskie firmy energetyczne, przemysł i banki. Chińskie inwestycje mają też wzmocnić znaczenie portu we włoskim Trieście, który ma stać się ważnym punktem na szlaku handlowym z Chinami.

Marcin Przychodniak, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), wskazuje, że podpisane w Rzymie dokumenty mają znaczenie przede wszystkim symboliczne i polityczne, a nie gospodarcze: – Chiny podbijają w ten sposób zainteresowanie inicjatywą Pasa i Szlaku. A z samych deklaracji finansowych później często niewiele wynika albo wynika tylko to, co korzystne dla Chin – podkreśla w rozmowie z DGP.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie