Będziemy żyli coraz krócej. Oto najnowsze dane GUS

autor: Janusz K. Kowalski26.03.2019, 07:08; Aktualizacja: 26.03.2019, 07:34
Skrócenie się przeciętnego trwania życia to oznaka negatywnych tendencji. Ale dla niektórych może być… pozytywną wiadomością.

Skrócenie się przeciętnego trwania życia to oznaka negatywnych tendencji. Ale dla niektórych może być… pozytywną wiadomością.źródło: ShutterStock

Nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że pogarsza się stan zdrowia Polaków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (61)

  • kityle(2019-10-14 17:55) Zgłoś naruszenie 00

    jeszcze więcej samochodów kupujcie, w mieście Warszawa lemingi maja po 3 samochody , parkują na chodniku, aby tylko nie płacić za parking!Q! ************* lemingowe smogiem ze swoich goownianych zabawek wykończą innych , bo jakby tylko siebie wykańczały, to kit im w.....

    Odpowiedz
  • Skad pieniadze na leczenie?(2019-03-28 07:02) Zgłoś naruszenie 10

    Ostatnio Prof. Bugaj w jednym z programow TV postawil pytanie: Skad pieniadze na leczenie? ------ Srednio w UE wydaje sie na zdrowie 10% PKB. 8 % PKB stanowia naklady publiczne, 2% PKB doplaty z kieszeni pacjenta. -------- Aby uzyskac poziom sredni unijny nalezy wprowadzic: -- 1/ skladke zdrowotna w wysokosci 13% wynagrodzenia = 120 mld zl, -- 2/ skladke zdrowotna na dzieci pokryc z budzetu panstwa = 20 mld zl, -- 3/ inwestycje 1% PKB z budzetu i innych zrodel = 20 mld zl i oplata z wlasnej kieszeni pacjenta 2% PKB = 40 mld zl / obecnie juz tyle doplacamy z wlasnej kieszeni, do lekow, do badan diagnostycznych, do rehabilitacji, za wizyty prywatne itp/. ------- Razem 200 mld zl na zdrowie i zasada: NFZ rozlicza sie z pacjentem.

    Odpowiedz
  • Skladka zdrowotna za dzieci(2019-03-28 06:01) Zgłoś naruszenie 11

    Skladka zdrowotna za dzieci powinna byc oplacana z budzetu panstwa. Przyciac 500+ i kase przekazac do NFZ na leczenie dzieci.

    Odpowiedz
  • anka(2019-03-27 23:30) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma to jak naukowe wywody, które zawsze popierają to co mają popierać. Mnóstwo ludzi ginie w wypadkach samochodowych oraz znacznie wzrasta umieralność na raka. Ludzi żywi się chemią i to jest główny problem alergii, nowotworów i innych chorób. Dodatkowo zabija życie w wiecznym stresie. Smog i papierosy to tylko dodatek.

    Odpowiedz
  • można?(2019-03-27 16:58) Zgłoś naruszenie 10

    Bozia się poznała na narodzie wybranym i powołuje wcześniej do służby w niebieskim królestwie... Już wkrótce znikną kolejki do ZUS-u i lekarzy.

    Odpowiedz
  • Kuba(2019-03-27 14:16) Zgłoś naruszenie 20

    Czy Wy zdajecie sobie sprawe o ile by nam wzrosły Emerytury gdyby tych wszystkich z PO wysłać na Islandie dozywotnio.

    Odpowiedz
  • kazimierz66(2019-03-27 10:50) Zgłoś naruszenie 20

    Pytanie czy ten raport dotrze do łeba obywatela RP, czy on przyjmę do wiadomości że jego to dotyczy, i przełoży się na jego zachowanie, wybory, znajomość systemu emerytalnego, twierdzę że nie, bo ma myślenie małego cwaniaczka że państwo wydoi i wykiwa. Pozdrawiam KSurma Mielec

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Andrzej L.(2019-03-27 07:26) Zgłoś naruszenie 30

    Sedno problemu leży w chorej służbie zdrowia na której zarabiają tylko szefowie placówek i lekarze a pacjent potrzebujący pomocy wpada w kolejki lub umiera na SOR z zieloną opaską. Zamiast rozdawania kasy na prawo i lewo trzeba w końcu dofinansować służbę zdrowia, doposażyć szpitale, zwiększyć limity przyjęć lekarzy na rezydentury, czy chętnych na studia medyczne, zachęcić lekarzy do pracy na prowincji ale to wymaga systemowego programu narodowego, a każda władza jaka była lub jest ucieka od problemu.

    Odpowiedz
  • leonia(2019-03-27 03:16) Zgłoś naruszenie 11

    Niech dalej pinokio z deweloperem obcinają finansowanie ochrony zdrowia a zdechniemy wszyscy. Co tam trupy liczą się głosy wyborcze żywych!

    Odpowiedz
  • Do piachu(2019-03-26 21:58) Zgłoś naruszenie 30

    To swietna wiadomosc! Zycie 75+ to nie zycie a powolne umieranie w biedzie i samotnosci. Postepujace choroby starcze, obumieranie mozgu, ciezkie choroby psychiczne oraz fizyczne. Do tego brak srodkow do godnego zycia, brak pieniedzy na uslugi medyczne, brak przyjaciol, ktorzy juz wymarli, brak rodziny, ktora odeszla lub wyjechala na koniec swiata.... Niewielu ludziom udaje sie zyc po 70tce w dobrych warunkach, w dobrym zdrowiu i w otoczeniu rodziny. Najczesciej szalone staruszki sa ogromnym obciazeniem dla swoich dzieci, 50-60 latkow, ktorzy sami sa zmeczeni zyciem i do tego musza opiekowac sie swoimi nieszczesnymi rodzicami. Idealnie by bylo gdyby czlowiek przezyl swoje zycie w zdrowiu do 70tki a potem szybka, niemeczaca smierc wylew lub udar. I do piachu. Odpoczac samemu i dac odpoczac umeczonym bliskim.

    Odpowiedz
  • Nl zpt(2019-03-26 21:19) Zgłoś naruszenie 22

    To wszystko przez nauczycieli!!!

    Odpowiedz
  • wrr(2019-03-26 18:41) Zgłoś naruszenie 42

    KorytoPis żyje dłużej - nie czeka w kolejkach do lekarza po parę lat, kradnie miliony i ma się dobrze

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945 Olsztyn(2019-03-26 15:22) Zgłoś naruszenie 281

    Drodzy E Rodacy, Polacy a dlaczego nie naciskamy jako obywatele Polski żeby dostawać część emerytury po zmarłym małżonku?, tak jest w prawie wszystkich cywilizowanych państwach, tu jest pies pogrzebany, tak umierają staruszkowie bo jak mieli ok 2500 złociszy razem jedno zmarło zostaje wielkie g-no, znam takich przypadków kilka w swoim blokowisku że staruszkowie sprzedają ostatnie jakieś wartościowe rzeczy za grosze w lombardach, ostatnio zegarek naprawdę wartościowy chciał dać cwaniak z lombardu za 150 złociszy, uratowałem ludzi i pożyczyłem im na opłacenie czynszu po sąsiedzku bez zysku, ludzie starsi nie wykupują lekarstw i to jest cała prawda!!!.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zenek(2019-03-26 13:17) Zgłoś naruszenie 212

    Winny był wtedy między innymi smog"-w latach siedemdziesiątych-osiemdziesiątych,gdy huty,kopalnie pracowały pełną parą nie zważając na,wtedy nieznane lub mało,ochronę środowiska,ludzie palili wszystko co mieli zbędnego,społeczeństwo wtedy rosnące a dziś emeryci są grupą,która dożywa sędziwego wieku.Dziś mamy natura 2000,brak lub ograniczenie trucicieli przemysłowych,paliwa lepszej jakości-umieramy.To nie smog nas zabija a przetworzona żywność,gdy można na 100 kg,mięsa dodać 85 l.wody-a to trzeba "czymś" zagęścic-e1,e 150,e 170,e 240-symbole pokazowe-powodują szybsze umieranie

    Odpowiedz
  • pacjent(2019-03-26 12:27) Zgłoś naruszenie 2015

    Walnie się do tego przyczynia niedofinansowanie służby zdrowia. Tak źle jeszcze nie było. Nawet w czasie kryzysu 2008-2014. Gigantyczne, wielomiesięczne kolejki do specjalistów, nawet na badania, nawet na głupie usg trzeba czekać 3 m-ce. Takie leczenie nie ma sensu. Państwo PiS wpędza nas w choroby i potem je pogłębia. Oczywiście, "swoi" nie czekają. Rodzina Nowogrodzka bez kolejki.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ekolog(2019-03-26 12:16) Zgłoś naruszenie 495

    A o"SUPER ŻYWNOŚCI" nie napisano nic.Ona nie ma wpływu na długość życia- dziwne ale prawdziwe.Tylko SMOG jest winny.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • lolek(2019-03-26 12:09) Zgłoś naruszenie 810

    Rząd ufundował emerytom podwyżkę przez brak walki ze smogiem

    Odpowiedz
  • słabeusz codzienny(2019-03-26 12:09) Zgłoś naruszenie 140

    A ja się temu nie podporządkuję. Będę żył tak długo, na ile Bóg mi pozwoli. To znaczy bardzo długo, albo jeszcze dłużej...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • looLoo(2019-03-26 11:47) Zgłoś naruszenie 246

    Smog jako przyczyna zgonu jest podany na podstawie badań naukowych czy tylko stwierdzenia? Nie ma żadnych badań naukowych przeprowadzonych przez pulmonologów, które potwierdzałyby obecność cząstek pyłu PM2,5, PM10. w płucach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • filologini(2019-03-26 11:43) Zgłoś naruszenie 209

    Zdziwienie? Chcieliśmy mechanizmów rynkowych w słuzbie zdrowia i edukacji to mamy - liczy się biznes i kasa a naiwniacy myśleli, że człowiek. Teraz tylko pomóżcie opozycji powrócić do władzy a skończy reformatolskie dzieło Ewy Kopacz.

    Odpowiedz