statystyki

Albo twardy brexit, albo pożegnanie za porozumieniem stron kilka tygodni później

autor: Jakub Kapiszewski22.03.2019, 07:50; Aktualizacja: 22.03.2019, 07:50
Charakterystyczne dla brexitu jest jednak to, że nawet na kilka dni przed nim nie wiadomo, co będzie dalej.

Charakterystyczne dla brexitu jest jednak to, że nawet na kilka dni przed nim nie wiadomo, co będzie dalej.źródło: ShutterStock

Wyobraźmy sobie taki scenariusz: impas polityczny nad Tamizą trwa, brexitowy zegar tyka. Zdesperowana premier Theresa May decyduje się oddać inicjatywę parlamentowi, zwracając się do posłów z pytaniem: „Jakiego brexitu chcecie?”. Westminster pogrąża się w chaosie, żaden z wariantów nie jest w stanie zyskać większości. Aby zachować resztkę prestiżu, Izba Gmin decyduje się więc jeszcze raz zapytać o zdanie Brytyjczyków.

Ci, zdegustowani indolencją polityków i lepiej rozumiejący już konsekwencje wyjścia z Unii Europejskiej niż w 2016 r., postanawiają we Wspólnocie pozostać. Jeszcze tego samego dnia May pisze kolejny list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, w którym informuje o wycofaniu wniosku o opuszczenie UE. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki brexit staje się przeszłością, przykrym wspomnieniem i nauczką na przyszłość.

Taki wariant zawsze był mało prawdopodobny, ale teraz szanse na jego realizację są praktycznie zerowe. Pogrzebał je w środowe popołudnie Donald Tusk słowami: „W świetle konsultacji, jakie prowadziłem przez ostatnie parę dni, jestem przekonany, że krótkie wydłużenie członkostwa będzie możliwe. Pod warunkiem że Izba Gmin w pozytywny sposób zagłosuje nad porozumieniem wyjściowym”. W ten sposób Europa de facto wybrała za Brytyjczyków: albo twardy brexit 29 marca, albo pożegnanie za porozumieniem stron kilka tygodni później.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (2)

  • czytelnik(2019-03-22 08:59) Zgłoś naruszenie 21

    to jest przykłąd, jak trudno wydostać się z szamba

    Odpowiedz
  • Gość(2019-03-27 07:18) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiem co autor miał na myśli z wyborem za Brytyjczyków? Dostali to o co poprosili i nikt nic za nich nie wybrał, może poza MPs, którzy wybierają odmawiają Brytyjczykom wyrażenia swojej woli.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie