statystyki

Demokraci blokują stan wyjątkowy Trumpa

autor: Radosław Korzycki Radosł06.03.2019, 08:50; Aktualizacja: 06.03.2019, 09:00
Donald Trump

Donald Trumpźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ERIK S. LESSER

Opozycja powołuje się na zasadę trójpodziału władzy i zarzuca prezydentowi, że pogwałcił konstytucję.

Opozycja wraz z kilkoma republikańskimi renegatami chce odwieść prezydenta od samowolki w sprawie budowy muru na południowej granicy USA. 26 lutego za zakończeniem ”state of emergency„ głosowała zdominowana przez demokratów Izba Reprezentantów. Do ich większości dołączyło aż 13 republikanów. Według opozycji prezydent, wprowadzając stan wyjątkowy po to, by wyprowadzić armię na ulicę i z jej pomocą zbudować mur na granicy z Meksykiem, pogwałcił konstytucję. Powołują się na zasadę trójpodziału władzy oraz chronioną przez ustawę zasadniczą autonomię każdej z nich. Ojcowie założyciele prawo do decydowania o tym, na co i w jaki sposób wydawane są pieniądze podatnika, powierzyli Kongresowi, dlatego decyzja Trumpa o obejściu ustawodawcy, by wykorzystać publiczne środki, jest ich zdaniem nielegalna.

Teraz piłka jest po stronie Senatu, w którym stronnictwo prezydenta ma większość. Ale już w poniedziałek okazało się, że wpływowy lider republikanów Mitch McConnell nie jest w stanie doliczyć się szabel we własnym klubie i żeby obronić decyzję Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, pracuje nad planem B. Co najmniej czterech republikańskich senatorów podziela obawy demokratów, chociaż każdy z innych powodów.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie