statystyki

Andrzej Jakubiak: Uważam, że dzięki naszym działaniom uniknęliśmy katastrofy [WYWIIAD]

autor: Łukasz Wilkowicz04.03.2019, 08:17; Aktualizacja: 04.03.2019, 08:17
Tam na papierze wszystko wyglądało w porządku. Nie było tam sytuacji, jak w niektórych kasach, że np. przez trzy lata notowane były wysokie straty, które zgodnie z uchwałami zgromadzeń udziałowców miały być pokrywane przyszłymi zyskami.

Tam na papierze wszystko wyglądało w porządku. Nie było tam sytuacji, jak w niektórych kasach, że np. przez trzy lata notowane były wysokie straty, które zgodnie z uchwałami zgromadzeń udziałowców miały być pokrywane przyszłymi zyskami.źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

- Abris w zobowiązaniach inwestorskich miał wpisane, że przed zmianą prezesa dokona konsultacji z nadzorem. Ich zachowanie było jeszcze jednym dowodem, że po prostu nie nadawali się do tego, by być właścicielem instytucji finansowej - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Jakubiak, w latach 2011–2016 przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Pana decyzja spowodowała, że musimy teraz zapłacić ponad 700 mln zł odszkodowania na rzecz Abrisu.

To była decyzja nie moja, ale Komisji Nadzoru Finansowego, a więc ciała kolegialnego, którego byłem przewodniczącym. Komisja w tej sprawie wypowiadała się aż trzykrotnie i za każdym razem w ten sam sposób: zakazując spółkom Abris wykonywania prawa głosu z akcji FM Banku oraz nakazując ich sprzedaż. Tak, to prawda, za każdym razem głosowałem za. W październiku 2016 r. WSA w Warszawie uznał te decyzje za słuszne i zgodne z prawem.

Dziś też bym zagłosował tak jak w 2014 r. Afera GetBacku, którego Abris był przez rok jedynym akcjonariuszem, a przez kolejny posiadał 60 proc. akcji, tylko potwierdza, że była to decyzja ze wszech miar słuszna.

Dla mnie jest niewyobrażalne, żeby akcjonariusz nie poczuwał się do żadnego obowiązku wobec tych wszystkich oszukanych posiadaczy obligacji i akcjonariuszy mniejszościowych GetBacku: jest ponad 2 mld zł wierzytelności, a Abris mówi, że też został oszukany. Czy tak postępuje podmiot, który chce być uznawany na rynku finansowym za wiarygodny? Nie mam wątpliwości, że nie. Niech pokryją choć część roszczeń posiadaczy obligacji GetBacku. Tak, aby otrzymali oni nie 25 proc. ich wartości, ale np. 60 proc.

Minister Zbigniew Ziobro wiąże raczej sprawę Abrisu i FM Banku ze SKOK Wołomin. W obu przypadkach ma zastrzeżenia do działania KNF pod pana kierownictwem.

Kiedy patrzę na kolejne aresztowania i wypowiedzi ministra Ziobry, który tak emocjonalnie wypowiada się o mojej i Wojciecha Kwaśniaka odpowiedzialności w tej sprawie, to dziwi mnie, dlaczego jego i prokuratury nie interesuje, jaka była rola akcjonariusza i rady nadzorczej w sprawie GetBacku. Co z ładem korporacyjnym, skoro spółka, która była warta 850 mln zł, po dwóch latach praktycznie jest bankrutem? Podobno po objęciu akcji przez Abris w czerwcu 2016 r. w spółce został zniesiony obowiązek uzyskiwania zgody rady nadzorczej na zaciągnięcie zobowiązania przekraczającego kwotę 5 mln zł. Kto wyrażał zgodę na publiczną emisję obligacji i akcji, popierając składanie stosownych wniosków do KNF? Jaki akcjonariusz strategiczny jest pierwszy do tego, żeby sprzedawać akcje, jak stało się przy okazji wejścia GetBacku na giełdę? Pamiętajmy, że są zobowiązania spółki z tytułu obligacji, ale jest też grupa inwestorów, którzy kupowali akcje w ofercie publicznej po 19 zł. Ile te akcje są warte dziś? Dla dynamicznego rozwoju GetBacku (a taki Abris co najmniej musiał akceptować) potrzeba było nowego kapitału. A Abris sprzedał latem 2017 r. akcje za ponad 300 mln zł. Po wybuchu afery należało ratować GetBack przez jego dokapitalizowanie. Podstawowym obowiązkiem inwestora jest, żeby wspierać taki scenariusz. A nie mówić, że jeśli znajdzie się dobry nabywca, to możemy sprzedać firmę.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie