Tworzenie unijnych czempionów do walki z firmami z USA i Chin. Francja i Niemcy potrzebują Polski

autor: Magdalena Cedro, Łukasz Grajewski , @Lukaszgrajewski28.02.2019, 07:46; Aktualizacja: 28.02.2019, 07:46
Pismo ma być też elementem nacisku na Komisję, aby jej nowy skład po majowych wyborach do europarlamentu „podjął działania zmierzające do eliminacji barier na rynku wspólnotowym, szczególnie w usługach”.

Pismo ma być też elementem nacisku na Komisję, aby jej nowy skład po majowych wyborach do europarlamentu „podjął działania zmierzające do eliminacji barier na rynku wspólnotowym, szczególnie w usługach”.źródło: DGP

Tworzenie unijnych czempionów do walki z firmami z USA i Chin – tę wizję dzielą Angela Merkel oraz Emmanuel Macron. I szukają sojuszników.

W tym duecie do niedawna to Paryż grał zalotnika, a Berlin był zainteresowaną, ale niezdecydowaną wybranką. Wczorajsze spotkanie kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Emmanuela Macrona w Paryżu wskazuje, że oba państwa przechodzą od słów do czynów. Kluczem do współpracy ma być przemysł.

Czytelny sygnał wypuszczono już w ubiegłym tygodniu. W Berlinie ministrowie gospodarki Francji i Niemiec Bruno Le Maire i Peter Altmaier ogłosili wspólnie manifest przemysłowy. Obaj politycy podkreślali, że europejski przemysł może być w przyszłych dekadach źródłem dobrobytu na kontynencie, ale wymaga wsparcia i wzmocnionej ochrony przede wszystkim przed agresywną konkurencją z Chin.

Manifest zakłada m.in. powstanie europejskiego konsorcjum, które do 2030 r. przejmie minimum 30 proc. światowej produkcji baterii do samochodów elektrycznych, które obecnie wytwarza się przede wszystkim w Chinach i USA. Niemcy do 2021 r. wyłożą na ten cel 1 mln euro, a Francja dorzuci kolejne 700 mln.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie