Konflikt między Indiami a Pakistanem. Światowi przywódcy wzywają do spokoju i opamiętania

autor: Jakub Kapiszewski28.02.2019, 07:23; Aktualizacja: 28.02.2019, 07:24
A jednak to na terenie tego kraju przez wiele lat ukrywał się Osama bin Laden, lider odpowiedzialnej za zamachy z 11 września Al-Ka’idy, i tam też został zabity przez amerykańskie siły specjalne.

A jednak to na terenie tego kraju przez wiele lat ukrywał się Osama bin Laden, lider odpowiedzialnej za zamachy z 11 września Al-Ka’idy, i tam też został zabity przez amerykańskie siły specjalne.źródło: DGP

Konflikt między Indiami a Pakistanem od lat nie był tak ostry. I może wymknąć się spod kontroli, jeśli obie strony szybko nie spuszczą z tonu.

Napięcie między Nowym Delhi a Islamabadem narastało od połowy lutego, kiedy w Kaszmirze – podzielonej między oba kraje, spornej do dziś prowincji leżącej na północy – doszło do zamachu terrorystycznego, w którym zginęło 40 indyjskich funkcjonariuszy. Premier Narendra Modi, którego za dwa miesiące czeka ciężka walka o utrzymanie władzy, obiecał wówczas, że nie pozostawi aktu terrorystycznego bez odpowiedzi.

Słowa dotrzymał we wtorek, kiedy indyjskie lotnictwo dokonało nalotu na obóz treningowy islamistycznej organizacji Dżaisz-e-Mohammed (Armia Mahometa) odpowiedzialnej za atak. Lotnicy z zielenią, bielą i pomarańczem na skrzydłach zapuścili się nad terytorium Pakistanu znacznie głębiej niż kontestowany Kaszmir; obóz miał znajdować się w górzystej prowincji Chajber Pasztunchwa. Niejako w odpowiedzi Pakistańczycy zestrzelili wczoraj indyjski myśliwiec i przetrzymują jego pilota.

Do eskalacji być może by nie doszło, gdyby nie to, że Nowe Delhi od dawna oskarża Islamabad o to, że potajemnie wspiera dżihadystów z Dżaisz-e-Mohammed. Głównym postulatem organizacji jest przyłączenie całości Kaszmiru do Pakistanu. Mówi się, że za stworzeniem organizacji stoi pakistański wywiad ISI (na pewno ma w niej wpływy).


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie