statystyki

Brexit a stosunki z USA: Antyeuropejska narracja przeradza się w działania polityczne [WYWIAD]

autor: Radosław Korzycki26.02.2019, 07:44; Aktualizacja: 26.02.2019, 07:54
" To jest pierwszy prezydent w historii USA, który publiczne cieszył się z kryzysu, w jaki UE wpędziło brytyjskie referendum, i głośno kibicował brexitowi."

" To jest pierwszy prezydent w historii USA, który publiczne cieszył się z kryzysu, w jaki UE wpędziło brytyjskie referendum, i głośno kibicował brexitowi."źródło: ShutterStock

- Wyraźnie antyeuropejska narracja prezydenta z mediów społecznościowych potem niestety przeradza się w działania polityczne - mówi Danuta Hübner dla DGP.

Czy brexit zaszkodzi porozumieniu wielkopiątkowemu, które dało Ulsterowi pokój?

Trudno dziś powiedzieć. Znam dobrze Irlandię z czasów, kiedy byłam komisarzem ds. polityki regionalnej. Realizowaliśmy wiele projektów w Irlandii Płn. Europa włożyła wielki wysiłek w to, żeby granica w Belfaście była granicą pokoju i żeby ludzi nie dzielił mur. Ale porozumienie ma ledwie 22 lata i o trudnej przeszłości nie zapomniano.

A jak na rozwód Wielkiej Brytanii z Brukselą reagują Irlandczycy?

To dla nich fundamentalna sprawa – w ogromnej mierze ze względu na Irlandię Północną. Poruszyło mnie spotkanie z dziećmi z Belfastu. Opowiadały, że np. chodzą do szkoły w innej części miasta i nawet nie wiedzą, że tam kiedyś była granica. Ona dla nich fizycznie nie istnieje. Nacjonaliści mogą powiedzieć, że w Irlandii jest euro, w Ulsterze – funt. Ale dla ludzi to nie ma większego znaczenia. Rozmawiałam też z lokalnymi biznesmenami oraz władzami. Już zgłaszają, że jeśli miałyby wrócić granica i cła, to problemy będą niewyobrażalne.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie