Na Karadżiciu od marca 2016 r. ciąży wyrok, wydany przez trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, który skazał go za ludobójstwo w Srebrenicy oraz dziewięć innych zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości z czasów wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 90.

Dwie rozprawy apelacyjne Karadżicia odbyły się w kwietniu ub.r. przed Mechanizmem Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych (MICT), który przejął w 2017 r. jurysdykcję kończącego działalność trybunału ds. dawnej Jugosławii. Przywódca bośniackich Serbów twierdził, że oddziały Serbów były w Sarajewie "w defensywie", podczas gdy to bośniaccy Muzułmanie (Bośniacy) "zadawali cierpienie własnym ludziom".

Zaprzeczył też, by planował czystki etniczne na Bałkanach i mówił, że podczas krwawej wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-95 celem bośniackich Muzułmanów było "wygnanie Serbów z Sarajewa", a siły serbskie jedynie chciały "bronić swoich obszarów, ale nie przejmować innych".

"Serbowie, Chorwaci i Muzułmanie tworzyli jeden naród. Sądziliśmy, że Muzułmanie należą do naszego narodu, ale oni chcieli się oddzielić - mówił Karadżić, oskarżając Bośniaków o atak na Serbów. - Chcieliśmy przede wszystkich, by Muzułmanie pozostali z nami w Jugosławii".

72-letni obecnie Karadżić jest najwyższym rangą politykiem sądzonym przez trybunał haski po śmierci w 2006 r. byłego prezydenta Serbii i Jugosławii Slobodana Miloszevicia. Sędziowie uznali jego winę za 33-miesięczne oblężenie Sarajewa, w którym zginęło ok. 12 tys. ludzi, oraz zbrodnie w bośniackich miastach opanowanych przez podległe mu siły.

Za ludobójstwo uznali też zamordowanie w lipcu 1995 roku blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy; masakra ta jest uznawana za najgorszą zbrodnię w Europie od II wojny światowej.

Karadżić, z wykształcenia psychiatra, został aresztowany w Belgradzie w lipcu 2008 roku. Wcześniej ukrywał się przez 13 lat. Jego proces, który rozpoczął się pod koniec 2009 roku, był postrzegany jako jeden z najważniejszych procesów o zbrodnie wojenne od II wojny światowej. (PAP)