Fala antysemityzmu płynie przez zachodnią Europę

autor: Łukasz Grajewski , @Lukaszgrajewski21.02.2019, 07:12; Aktualizacja: 21.02.2019, 10:16
20 tys. osób zgromadziło się we wtorkowy wieczór na pl. Republiki w centrum Paryża, aby zaprotestować przeciwko antysemityzmowi.

20 tys. osób zgromadziło się we wtorkowy wieczór na pl. Republiki w centrum Paryża, aby zaprotestować przeciwko antysemityzmowi.źródło: ShutterStock

Wielu francuskich Żydów decyduje się na emigrację. Do wyjazdów zachęcają ich izraelscy politycy.

20 tys. osób zgromadziło się we wtorkowy wieczór na pl. Republiki w centrum Paryża, aby zaprotestować przeciwko antysemityzmowi. Wśród okrzyków i na transparentach dominowało zawołanie „Ça suffit!” („Dość już tego!”). W tłumie można było odnaleźć polityków niemal wszystkich partii politycznych. Był premier Édouard Philippe oraz byli prezydenci Nicolas Sarkozy i François Hollande.

– Antysemityzm to nie tylko sprawa Żydów. To jest sprawa nas wszystkich, Francuzów – cytował Hollande’a dziennik „Le Monde”. Społeczna mobilizacja to odpowiedź na wydarzenia z leżącego nieopodal Strasburga miasteczka Quatzenheim. Nieznani sprawcy zdewastowali tam cmentarz żydowski. Niemal 100 nagrobków, najpewniej w nocy z poniedziałku na wtorek, pokryto swastykami. – Będziemy działać, tworzyć uchwały i karać – mówił prezydent Emmanuel Macron, który jeszcze w ten sam dzień pojawił się na miejscu przestępstwa.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie