statystyki

Brexit: Honda zamyka fabrykę w Swindon

autor: Jakub Kapiszewski20.02.2019, 07:21; Aktualizacja: 20.02.2019, 07:21
Przedstawiciele Hondy wyjaśnili dziennikarzom „Financial Times”, że gdyby chcieli na miejscu składować części na dziewięć dni produkcji, potrzebowaliby magazynu o powierzchni 300 tys. mkw.

Przedstawiciele Hondy wyjaśnili dziennikarzom „Financial Times”, że gdyby chcieli na miejscu składować części na dziewięć dni produkcji, potrzebowaliby magazynu o powierzchni 300 tys. mkw.

Decyzja Hondy o zamknięciu fabryki w Wielkiej Brytanii to kolejny kamyczek do ogródka przeciwników wyjścia z UE, nawet jeśli nie jest ono jej głównym powodem.

Koncern chce zakończyć produkcję w Swindon do 2021 r. i przenieść ją do fabryk w Chinach, Japonii i USA. Zakład wytwarza obecnie tylko model Civic, którego w 2018 r. zjechało z taśm 161 tys. sztuk. Likwidacja spowoduje utratę pracy przez 3500 osób zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji. Nawet 10 tys. miejsc pracy jest z kolei zagrożonych u poddostawców (taką wartość podaje brytyjski „The Times”, Honda mówi o 3500).

Swindon to czwarta pod względem wielkości produkcji fabryka samochodów w Wielkiej Brytanii po zakładach należących do Jaguara Land Rovera, Nissana i Mini (które wchodzi w skład grupy BMW). Odpowiada za 10 proc. produkcji motoryzacyjnej kraju. Honda ogłosiła swój zamiar w najgorszym możliwym momencie: w samym środku debaty o wpływie brexitu na gospodarkę. Wybuchła ona niespodziewanie na początku lutego po tym, jak Nissan poinformował, że nie będzie produkował kolejnej generacji modelu X-Trail w swoim zakładzie w Sunderland w północnej Anglii. Firma stwierdziła, że to nie brexit był głównym powodem decyzji, ale słabnąca sprzedaż pojazdów z silnikiem diesla.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie