statystyki

Stan wyjątkowy w warunkach amerykańskich. Spór o zakres władzy między rządem federalnym a stanowym

autor: Radosław Korzycki19.02.2019, 07:59; Aktualizacja: 19.02.2019, 07:59
Problem z murem, który według prezydenta miałby ograniczyć emigrację z Meksyku, jest taki, że na pewno nie uda się go zbudować przed wyborami w 2020 r. w takiej formie, jaką Donald Trump obiecywał w poprzedniej kampanii.

Problem z murem, który według prezydenta miałby ograniczyć emigrację z Meksyku, jest taki, że na pewno nie uda się go zbudować przed wyborami w 2020 r. w takiej formie, jaką Donald Trump obiecywał w poprzedniej kampanii.źródło: ShutterStock

Wprowadzenie stanu wyjątkowego w USA to początek bezprecedensowej batalii sądowej o uprawnienia Donalda Trumpa. Korzystny dla niego wyrok bardzo by wzmocnił prezydenturę.

Problem z murem, który według prezydenta miałby ograniczyć emigrację z Meksyku, jest taki, że na pewno nie uda się go zbudować przed wyborami w 2020 r. w takiej formie, jaką Donald Trump obiecywał w poprzedniej kampanii. Nie ma na to ani wystarczająco dużo czasu, ani pieniędzy. I nie uda się ich zebrać mimo ogłoszenia w piątek stanu wyjątkowego.

Prezydent czuje tę presję, bo po podpisaniu rozporządzenia o jego wprowadzeniu ogłosił zwycięstwo w walce o mur graniczny i podkreślał swojej zasługi. – Stawimy czoła kryzysowi bezpieczeństwa na południowej granicy. Zrobimy to w ten czy inny sposób, bo musimy to zrobić. To inwazja. Będę kontynuować budowę muru. Nikt przede mną tego nie zrobił – mówił do dziennikarzy zebranych w Ogrodzie Różanym.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie