statystyki

Skandal w belgijskim kontrwywiadzie

autor: Michał Potocki18.02.2019, 08:00; Aktualizacja: 18.02.2019, 08:50
Portal EUobserver.com pisze, że jeśli zarzuty wobec Belga się potwierdzą, sprawa będzie przypominać przypadek Hermana Simma, który pracował dla Rosji jako szef departamentu bezpieczeństwa Ministerstwa Obrony Estonii.

Portal EUobserver.com pisze, że jeśli zarzuty wobec Belga się potwierdzą, sprawa będzie przypominać przypadek Hermana Simma, który pracował dla Rosji jako szef departamentu bezpieczeństwa Ministerstwa Obrony Estonii.źródło: ShutterStock

W 2016 r. Vandenborre miał przekazywać dokumenty Serbce pracującej dla Rosji

Dziennik „De Morgen” pisze, że szef belgijskiego kontrwywiadu Clement Vandenborre został zawieszony za podejrzane związki z Serbami i Rosjanami. Wiadomość opublikowano zaledwie cztery dni po tym, jak niemiecki „Welt am Sonntag” ujawnił poufny dokument Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), zgodnie z którym organy unijne w Brukseli szpieguje 250 chińskich i 200 rosyjskich agentów.

Vandenborre pracował w belgijskich służbach od 40 lat. Dosłużył się stanowiska dyrektora departamentu kontrwywiadu Generalnej Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (GISS). „De Morgen” pisze, że mężczyzna od stycznia nie ma wstępu do własnego gabinetu. Jest podejrzewany o to, że podczas jednej z operacji w 2016 r., związanej z kryzysem migracyjnym, przekazywał tajne materiały Serbce, która miała pracować dla Rosji. Dziennikarze piszą, że Vandenborre miał też niszczyć dokumenty.

W roli stolicy służb specjalnych Bruksela zastąpiła Wiedeń

Powiązania wysokiego funkcjonariusza GISS bada prokuratura federalna i wewnętrzna komisja. Ministerstwo obrony Belgii odmawia komentarzy. Sam Vandenborre zaprzecza zarzutom. Media piszą też, że sprawa może mieć drugie dno i być pokłosiem rywalizacji między funkcjonariuszami wywiadu, którymi są głównie wojskowi, i zdominowanym przez cywili kontrwywiadem. Z drugiej strony na styl zarządzania departamentem mieli narzekać pracownicy Vandenborrego.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie