statystyki

Seul zapłaci bilion Waszyngtonowi za amerykańską obecność wojskową

autor: Michał Potocki11.02.2019, 07:20; Aktualizacja: 11.02.2019, 07:25
Rozmowy trwały długo, bo Seul nie chciał się zgodzić, by opłata przekroczyła psychologiczną granicę biliona wonów.

Rozmowy trwały długo, bo Seul nie chciał się zgodzić, by opłata przekroczyła psychologiczną granicę biliona wonów.źródło: ShutterStock

Donald Trump wymusił na południowo-koreańskim sojuszniku, by ponosił wyższe koszty za amerykańską obecność wojskową.

W niedzielę podpisano porozumienie w sprawie podziału kosztów stacjonowania wojsk amerykańskich w Korei Płd. Układ zakłada, że Seul w tym roku zapłaci za obecność 28,5 tys. żołnierzy US Army 1,04 bln wonów (3,5 mld zł), o 8 proc. więcej niż rok wcześniej.

– Negocjacje były bardzo długie, ale ostatecznie przyniosły sukces – komentowała szefowa MSZ Kang Kyung-wha, cytowana przez Reutersa. – Rząd USA zdaje sobie sprawę, że Korea Płd. zrobiła wiele na rzecz naszego sojuszu oraz pokoju i stabilności w regionie – odwzajemniał się Timothy Betts, odpowiedzialny za rokowania z Seulem przedstawiciel Departamentu Stanu. Biorąc pod uwagę, że negocjacje zaczęły się w marcu, wkrótce strony znów zasiądą do stołu, by ustalić zasady płatności na kolejne lata.

Dlatego południowokoreańscy komentatorzy oceniają, że słowa minister Kang to robienie dobrej miny do złej gry. „Nie można nie mieć żalu do Amerykanów o to, że nie biorą jeńców podczas negocjacji. Trump korzysta z każdej okazji, by wykrzyczeć swoje zdanie, jakoby sojusznicy USA tacy jak Korea Płd. dostawali bezpieczeństwo za darmo. Za parę miesięcy rozpoczną się rozmowy o kolejnym porozumieniu w sprawie podziału kosztów. Nie ma wątpliwości, że USA zażądają kolejnej podwyżki” – czytamy w komentarzu seulskiego dziennika „Hangyeole”.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie