statystyki

Adamowicz. Historia stanie się za chwilę [OPINIA]

autor: Karolina Lewestam Doktor Filozofii, Etyk, Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego18.01.2019, 19:00
13 stycznia, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, prezydent miasta Paweł Adamowicz został trzykrotnie ugodzony nożem. Mimo interwencji lekarzy ataku nie przeżył.

13 stycznia, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, prezydent miasta Paweł Adamowicz został trzykrotnie ugodzony nożem. Mimo interwencji lekarzy ataku nie przeżył.źródło: PAP
autor zdjęcia: Adam Warżawa

13 stycznia, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, prezydent miasta Paweł Adamowicz został trzykrotnie ugodzony nożem. Mimo interwencji lekarzy ataku nie przeżył. Morderstwa dokonał karany 27-latek, zmagający się z problemami psychicznymi. Podczas zamachu wykrzykiwał hasła skierowane przeciw Platformie Obywatelskiej i władzy sądowniczej.

Tyle fakty, chciałoby się powiedzieć, choć nawet najbardziej neutralny język jest z konieczności wybiórczy i, dotykając przedmiotu, zmienia to, co opisuje. Ale mimo to przyjmijmy, że fakty są mniej więcej takie.

Zaraz po tym wydarzeniu – a było to, dodam od siebie, dokładnie trzy dni po tym, jak słuch mojego nowo narodzonego dziecka został przebadany sprzętem WOŚP – większość z nas była zagubiona i zdezorientowana. Szukaliśmy wsparcia emocjonalnego i intelektualnego u przyjaciół – jak mamy się czuć? Co mamy myśleć? Takie rzeczy nie są od razu jasne, gdy dzieje się coś, co radykalnie przerywa rutynę rzeczywistości. Przyjaciółka napisała do mnie, że jeszcze nie ma pojęcia, co myśli; jedyne, co wie, to tyle, że dzieje się historia.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (9)

 • Bert(2019-01-18 22:36) Zgłoś naruszenie 98

  Ach, zaraz się popłaczę !.....Może poratuję się "zimnym Lechem" i "kaczką po smoleńsku"

  Odpowiedz
 • j.(2019-01-18 22:27) Zgłoś naruszenie 65

  Może warto "odkurzyć wiersz Tuwima "Śmierć Prezydenta Narutowicza". Wtedy zabójca był dla niektórych bohaterem, a po kościołach odprawiano uroczyste msze św. za jego duszę (po wykonaniu wyroku śmierci). Dziś czuję się tak, jakby mnie jakiś wehikuł czasu przeniósł do roku 1922...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • chłop(2019-01-19 09:01) Zgłoś naruszenie 65

  Prawdopodobnie śmierć nastolatek z Koszalina u większości ludzi , wywołała o wiele większy wstrząs niż zabójstwo w Gdańsku.Dlaczego wtedy nie było żałoby narodowej? Politycy i media jeśli chodzi o poziom cynizmu i hipokryzji mogą sobie podać ręce.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emeryt(2019-01-18 19:35) Zgłoś naruszenie 411

  Uczcie się przyzwoitości - PIS -ry !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kto krzyczał " komuniści i złodzieje "?, " kto " krzyczał " zdradzieckie ***** " !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • każdy jest człowiekiem(2019-01-19 13:05) Zgłoś naruszenie 41

  a czy za innych tragicznie niewinnie umarłych tj. za tych z dołu też będzie żałoba narodowa i też będzie ta osoba chowana z taką pompą

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie