Wróbel: Obalić POPiS [OPINIA]

autor: Jan Wróbel Dziennikarz i Publicysta18.01.2019, 09:25; Aktualizacja: 18.01.2019, 09:29
Jan Wróbel

Jan Wróbelźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

W ostatni wtorek aktorka wygłaszająca w przedstawieniu „Klątwa” monolog na temat zabójstwa Jarosława Kaczyńskiego powiedziała, że tego fragmentu „dziś nie będzie”, bo w świetle tego, co stało się w Gdańsku… Mam z „Klątwą” swoje porachunki, ale w dobrej wierze je zawieszam. Jeśli nie przesadzam z własną interpretacją tego wydarzenia, to ktoś Od Nich pomyślał, że słowa o szukaniu zabójcy szefa PiS, zawierające niejako usprawiedliwienie przekuwania emocji w czyn, wybrzmią jak usprawiedliwienie zabójstwa. Oraz że jest jakiś, trudny do zdefiniowania, związek między tym, co się drastycznego mówi, a tym, co może się zdarzyć.

Warto zaznaczyć, że logika sporu, zawarta w zaniechanym monologu, wcale nie oznaczała automatycznie decyzji zespołu teatralnego. Bo to nie pisowca, lecz polityka przez lata związanego z PO zabił nożownik, zabójca nie krzyczał o PiS, ale o mszczeniu się na Platformie. Monolog mógłby w takiej sytuacji wybrzmieć jako smutne memento: nie unieszkodliwiliśmy (?) Prawa i Sprawiedliwości na czas, a teraz, pod wpływem propagandy i polityki nienawiści organizowanej przez PiS, zabójca sięgnął po nóż. Jednak wygrało, jeżeli dobrze rozumiem, przekonanie inne. Poziom werbalnej agresji tak się w Polsce podniósł, że życie ludzkie stało się zagrożone. Przy czym agresji w ogóle, a nie tylko agresji pisowskiej.

P rawda leży dziś nie pośrodku, a w obu tych stwierdzeniach o agresji. Poziom nienawiści oferowanej przez niebagatelne pisowskie pióra i języki przekroczył próg między nieetycznym a karygodnym. Nie zmienia to faktu, że PiS nie jest jedynym źródłem szaleństwa, z którym przegraliśmy w ostatnich latach. Bardzo wielu publicystów i polityków bawi się zapałkami na stacji benzynowej, a zarazem publicyści i politycy związani ze stroną rządową, instytucjonalnie silniejszą, robią to na większą skalę, co wynika z prostego faktu – kto ma władzę, czyni więcej.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (6)

 • Heya(2019-01-20 19:37) Zgłoś naruszenie 10

  A dla jakiej to osoby pracują wszyscy? Oświeć nas, maluczkich

  Odpowiedz
 • S46(2019-01-18 17:36) Zgłoś naruszenie 64

  Tak panie Wrobel to polityk z PIS uwazal ze nalezy walic decha przeciwnika, to polityk PIS mowil o szaranczy, to mgr prof byly sedzia uwazal ze tylko sila sie liczy... wyliczac dalej. Mialem pana za czlowieka z nieco wieksz iloscia szarych komorek. Mylilem sie!!

  Odpowiedz
 • ja(2019-01-18 16:15) Zgłoś naruszenie 81

  PIS kryje PO, to samo bedzie gdy PO wróci do władzy bo PIS i PO pracują dla jednej i tej samej osoby . 3lata i nikogo nie wsadzili i już nie wsadzą, robią tylko Muppet Show

  Odpowiedz
 • green(2019-01-18 11:16) Zgłoś naruszenie 82

  Jesli w tej sztuce aktorzy i rezyser nawoluja do zabujstwa Kaczynskiego to juz dawno powinni byc aresztowani i skazani.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • szyderca(2019-01-18 10:08) Zgłoś naruszenie 100

  Przykra prawda!!!! Sądy są dla ubogich kątem, a dla bogatych zabawą !!! Nad Europą jest promieniowanie zła, które nie ominęło Polski, teraz wszystko przekręciło sie o 180 stopni, obowiązuje język poprawności politycznej, społecznej , moralnej.... upadłość jak w Sodomie i Gomorze, ludzie niegodziwi narzucają styl życia i bycia ludziom sprawiedliwym i uczciwym.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie