statystyki

Ukraińska Cerkiew jest już niepodległa

autor: Michał Potocki07.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 07.01.2019, 07:12
Istnieją obawy, że na terenie klasztorów może dojść do prowokacji organizowanych przez rosyjską piątą kolumnę lub miejscowe grupy ultranacjonalistyczne.

Istnieją obawy, że na terenie klasztorów może dojść do prowokacji organizowanych przez rosyjską piątą kolumnę lub miejscowe grupy ultranacjonalistyczne.źródło: DGP

Spośród 12 tys. parafii wiernych Moskwie pod skrzydła nowego Kościoła przeszło tylko 35. Hierarchowie liczą, że teraz ten proces przyspieszy.

W niedzielę postawiono kropkę nad „i” w procesie wybijania się ukraińskiej Cerkwi na niepodległość. Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej wręczył tomos, czyli akt uznania autokefalii, metropolicie kijowskiemu Epifaniuszowi. Ogranicza to wpływ Rosji na ukraińskich wiernych, ale go nie likwiduje.

– Jak po nocnej ciemności wschodzi Słońce, tak i dziś dawna niesprawiedliwość dzięki mądrości Waszej Świątobliwości i Świętego Soboru Cerkwi-matki została usunięta, a sprawiedliwość odnowiona. Dzięki poparciu ukraińskiego państwa i naszego prezydenta podziały zostały zlikwidowane, a jedność przywrócona – mówił podczas uroczystej mszy metropolita Epifaniusz.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie