Wschód między wyborami, zastojem a zmianami

autor: Michał Potocki03.01.2019, 08:00; Aktualizacja: 03.01.2019, 08:05
Jesienią Ukraińcy pójdą do urn, by wybrać parlament. A wszystko w warunkach rosnącego rozczarowania stanem reform i zmęczenia trwającą już niemal pięć lat wojną z Rosją.

Jesienią Ukraińcy pójdą do urn, by wybrać parlament. A wszystko w warunkach rosnącego rozczarowania stanem reform i zmęczenia trwającą już niemal pięć lat wojną z Rosją.źródło: ShutterStock

Rok 2019 będzie wyjątkowo ważny dla kilku państw byłego ZSRR.

Wybory na Ukrainie i w Mołdawii , wzrost presji Moskwy na Białoruś, wyzwania gospodarcze przed Rosją i decydujący sprawdzian dla postrewolucyjnego rządu Armenii. Przed Wschodem ważne, ciekawe i trudne 12 miesięcy.

Wyborcza Ukraina

31 marca Ukraińcy zdecydują, czy prezydentem przez kolejne pięć lat pozostanie Petro Poroszenko, czy też należy mu się zmiana. Na sondażowej karuzeli najlepiej wyglądają szanse byłej premier Julii Tymoszenko, niekwestionowanej liderki badań socjologicznych, oraz komika Wołodymyra Zełenskiego, związanego z oligarchą Ihorem Kołomojskim. Poroszenko nie jest jednak pozbawiony szans na ostateczny sukces. W sondażach właśnie wyprzedził Zełenskiego, grającego na zmęczeniu tradycyjnymi politykami.

Kampania po drugiej turze jednak się nie skończy, bo jesienią Ukraińcy ponownie pójdą do urn, tym razem, by wybrać parlament. A wszystko w warunkach rosnącego rozczarowania stanem reform i zmęczenia trwającą już niemal pięć lat wojną z Rosją. Z jednej strony łatwiejsze warunki do walki o głosy mają kandydaci sięgający po hasła populistyczne, z drugiej nie należy wykluczyć prób rosyjskiej ingerencji w proces wyborczy, przed czym ostrzegają ukraińskie służby, z eskalacją konfliktu włącznie. Na razie 2018 r. był najspokojniejszy od początku wojny. Na froncie zginęło 103 ukraińskich żołnierzy, o 89 mniej niż w 2017 r.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie