statystyki

Wycofanie USA z Syrii to katastrofa czy próba gry przeciw Rosji?

autor: Marek Budzisz02.01.2019, 07:22; Aktualizacja: 02.01.2019, 07:24
Nalot w Kobane w Syrii

Nalot w Kobane w Syriiźródło: ShutterStock

Katar opuszczający OPEC, powstanie regularnej armii Kosowa, utworzenie niezależnej cerkwi na Ukrainie, deklaracja dostaw broni do Armenii – te wszystkie wydarzenia mają ze sobą więcej wspólnego, niż może się wydawać.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ komentując wiadomość o wycofaniu USA z Syrii powiedziała, że jest to „bardzo ważna decyzja, która może korzystnie wpłynąć na perspektywy politycznego uregulowania sytuacji”. Jednak chwilę później Władimir Putin, wypowiadając się na ten sam temat w trakcie swej dorocznej wielkiej konferencji prasowej, był znacznie bardziej sceptyczny. Wyraził wątpliwości, czy Amerykanie w ogóle ewakuują liczący 2200 żołnierzy kontyngent. – Z Afganistanu wychodzą już 18 lat i nadal tam są – komentował. Putin doskonale wie, o czym mówi. Rosja już trzykrotnie informowała o wycofaniu swych syryjskich oddziałów, a mimo to jej obecność w tym regionie nie słabnie, lecz się nasila.

Według portalu The American Conservative, decyzja o wycofaniu z Syrii zapadła po długiej rozmowie Donalda Trumpa z prezydentem Turcji Recepem Erdoğanem, a celem posunięcia Waszyngtonu ma być odnowienie strategicznych i dobrych relacji z Turcją. Podobny pogląd reprezentował w kwietniu ubiegłego roku generał Curtis Scaparrotti, dowódca sił NATO w Europie. Argumentował wówczas, że to Turcja, a nie siły kurdyjskie powinny być głównymi partnerami Stanów Zjednoczonych w powstrzymywaniu wpływów Iranu w regionie.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie