statystyki

Wycofanie USA z Syrii to katastrofa czy próba gry przeciw Rosji?

autor: Marek Budzisz02.01.2019, 07:22; Aktualizacja: 02.01.2019, 07:24
Nalot w Kobane w Syrii

Nalot w Kobane w Syriiźródło: ShutterStock

Katar opuszczający OPEC, powstanie regularnej armii Kosowa, utworzenie niezależnej cerkwi na Ukrainie, deklaracja dostaw broni do Armenii – te wszystkie wydarzenia mają ze sobą więcej wspólnego, niż może się wydawać.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ komentując wiadomość o wycofaniu USA z Syrii powiedziała, że jest to „bardzo ważna decyzja, która może korzystnie wpłynąć na perspektywy politycznego uregulowania sytuacji”. Jednak chwilę później Władimir Putin, wypowiadając się na ten sam temat w trakcie swej dorocznej wielkiej konferencji prasowej, był znacznie bardziej sceptyczny. Wyraził wątpliwości, czy Amerykanie w ogóle ewakuują liczący 2200 żołnierzy kontyngent. – Z Afganistanu wychodzą już 18 lat i nadal tam są – komentował. Putin doskonale wie, o czym mówi. Rosja już trzykrotnie informowała o wycofaniu swych syryjskich oddziałów, a mimo to jej obecność w tym regionie nie słabnie, lecz się nasila.

Według portalu The American Conservative, decyzja o wycofaniu z Syrii zapadła po długiej rozmowie Donalda Trumpa z prezydentem Turcji Recepem Erdoğanem, a celem posunięcia Waszyngtonu ma być odnowienie strategicznych i dobrych relacji z Turcją. Podobny pogląd reprezentował w kwietniu ubiegłego roku generał Curtis Scaparrotti, dowódca sił NATO w Europie. Argumentował wówczas, że to Turcja, a nie siły kurdyjskie powinny być głównymi partnerami Stanów Zjednoczonych w powstrzymywaniu wpływów Iranu w regionie.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie