statystyki

Sprzeciw wobec korupcji i biedy. Koniec roku stoi pod znakiem protestów w państwach bałkańskich

autor: Natalia Żaba27.12.2018, 07:06; Aktualizacja: 27.12.2018, 07:46
marsz, zgromadzenie, protest

Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach Banja Luki, Belgradu i Tirany protestowały przeciwko politycznej rzeczywistości w swoich krajach, za którą obarczają winą rządzących.źródło: ShutterStock

Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach Banja Luki, Belgradu i Tirany protestowały przeciwko politycznej rzeczywistości w swoich krajach, za którą obarczają winą rządzących. Skala protestów przypomina tę, która jeszcze 20 lat temu obalała dyktatorów w regionie, ale Europa zdaje się ich nie zauważać.

Banja Luka, stolica Republiki Serbskiej, która współtworzy federacyjne państwo Bośni i Hercegowiny, jest świadkiem dramatu bez nadziei na sprawiedliwy epilog. 18 marca 2018 r. zaginął 21-letni David Dragičević, jego ciało znaleziono sześć dni później. Policja uznała śmierć za nieszczęśliwy wypadek i dla państwa sprawa została zamknięta. Jednak rodzina Davida, jak i mieszkańcy stolicy RS, nie uznają takiej wersji. Od końca marca codziennie o 18 Davor – ojciec Davida i wspierające go tłumy wychodzą na ulice Banja Luki, domagając się ujawnienia szczegółów śmierci.

Według ich wersji chłopak został zamordowany przez „znaną osobę publiczną”, której interesów bronią lokalny szef MSW Dragan Lukač i szef policji Darko Ćulum. Protesty wsparła opozycja. Na początku na manifestacje przychodziło 200 osób, 5 października było ich już 40 tys., a 24 grudnia zdjęcia z Banja Luki obiegły świat po tym, jak Davor Dragičević i jego była żona Suzana zostali schwytani przez policję i odprowadzeni na komisariat. Z ojcem Davida solidaryzują się mieszkańcy Sarajewa, którzy 25 grudnia zablokowali kilka głównych dróg w stolicy BiH. Nazajutrz minister Lukač poinformował, że protesty mają charakter polityczny i zostają uznane za nielegalne.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie